دارابی: طرح میدان مشق در حال نهایی شدن است/ میراث‌فرهنگی کار لوکس و خارج از زندگی روزمره نیست

افزایش سواد میراثی جامعه

راه‌اندازی ۳۵ موزه جدید از سال گذشته تا کنون، برگزاری دو نشست با متخصصان حوزه میراث‌فرهنگی و اطلاع از چالش‌های وضع موجود، برگزاری نخستین دوره چهره‌های ماندگار میراث‌فرهنگی و تقدیر از ۱۲ پیشکسوت حوزه میراث‌فرهنگی، اقدام برای دوازده پرونده ثبت جهانی، پرداخت حقوق کارمندان پایگاه‌ها از ردیف بودجه جاری، بازنگری در ترکیب شوراهای تخصصی و وظایف آن‌ها، گرفتن موافقت رئیس‌جمهوری برای ۳۵۰ پست امین اموالی اقدامات انجام شده‌ای هستند که دارابی به آن‌ها اشاره کرد.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی میراث‌فرهنگی را اعتبار نه یک‌جامعه، بلکه تاریخ یک‌ملت عنوان کرد و بر اهمیت حفظ آن توسط متولیان تاکید کرد و گفت: معاونان در صدور ارزش‌ها و فرهنگ‌ها تاثیرگذار هستند، باید زمینه را برای معرفی تمدن کهن هفت هزار ساله کشورمان فراهم کنیم.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی گفت: میراث‌فرهنگی مترادف با انحصار نیست، ما بدون مشارکت مردم کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، در سیل اخیر یزد کارگروه‌هایی متشکل از سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های حامی‌ میراث فرهنگی تشکیل شد که به سرعت گزارش میدانی از وضع موجود و میزان خسارت از بافت تاریخی و شهر یزد ارائه کردند، این موضوع نشان‌دهنده نقش گروه‌های مردم‌نهاد است.

دارابی: طرح میدان مشق در حال نهایی شدن است/ میراث‌فرهنگی کار لوکس و خارج از زندگی روزمره نیست

اختصاص بیش از ۷۰ درصد بودجه وزارتخانه به حوزه میراث‌فرهنگی

با کشورهای همسایه و جهان اسلام پروژه های مرمتی مشترک خواهیم داشت

دارابی با اشاره به انتظارات از معاونان میراث‌فرهنگی در استان‌ها، ادامه داد: اینجا میدانی است که نیاز به شجاعت دارد و با محافظه‌کاری نمی‌شود اقدام‌ جدی انجام داد. حضور فعالانه در فضای مجازی، نهضت تولید محتوا و ارتباط با رسانه‌ها به شکل جدی باید مدنظر قرار گیرد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور تصریح کرد: تا سال ۱۴۱۱ برنامه‌هایمان برای ثبت جهانی مشخص شده است. باید با کمک معاونان میراث‌فرهنگی بهترین آثار را برای ثبت جهانی انتخاب کنیم معیار ما برای ثبت جهانی شاخص‌های یونسکو است.

طرح میدان مشق در حال نهایی شدن است 

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: برخی از افراد میراث‌فرهنگی را با توسعه پایدار در تزاحم می‌دانند و موضع‌گیری‌های نادرست دارند، در حالی که میراث‌فرهنگی موجب توسعه پایدار است، رکن اصلی توسعه و بالندگی در برنامه توسعه هفتم، میراث‌فرهنگی است و در طرح آمایش سرزمینی باید نسبت مان را با این مقوله تعریف کنیم.

رفع تزاحم‌ها در حوزه میراث‌فرهنگی شجاعت و جسارت می‌خواهد

قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های مهم ما این است که در مرحله نخست با کشورهای همسایه و جهان اسلام و در مرحله بعد با سایر کشورها در حوزه میراث‌فرهنگی و مرمت پروژه‌های مشترک داشته باشیم، نظام‌نامه‌ای در این باره در حال تهیه است.»

معاون میراث‌فرهنگی مسئول و فرمانده اصلی میراث‌فرهنگی در استان‌ها است. شما باید با مسئولان شهرستان‌ها وارد گفت‌وگو شوید و آن‌ها را نسبت به اهمیت کارتان توجیه کنید.

دارابی گفت: معاونان میراث‌فرهنگی خط مقدم وزارت میراث‌فرهنگی هستند و از نظر من آنها فرماندهان و عالی‌ترین مقام میراث‌فرهنگی در استان‌ها محسوب می‌شوند. میراث‌فرهنگی در حفظ حقوق عامه مهم است، ما متولی حفظ و صیانت از میراث‌فرهنگی هستیم در عین حال که حفظ حقوق عامه و حل مشکل آنها در وظایف ما خودنمایی می کند.

معاون میراث‌فرهنگی کشور بیان کرد: امسال بودجه ویژه‌ای را برای موزه منطقه‌ای در نظر گرفتیم. هفته گذشته قرار شد که کارگروه مشترکی میان وزارتخانه و مجلس شورای اسلامی برای بودجه ۱۴۰۲ تشکیل شود. استان‌ها اولویت‌های بودجه‌ای خود را مشخص و به ما اعلام کنند. باید اولویت‌بندی کاری خود را بر اساس اقلیم تعریف کنید، در حال حاضر تخصیص اعتبار فعلی در حوزه میراث‌فرهنگی، استان‌محور است که معاونان باید در این زمینه مطالعه کنند.منبع

دارابی بیان کرد: بیش از ۷۰ درصد بودجه وزارتخانه به حوزه میراث‌فرهنگی اختصاص دارد. معاونان میراث‌فرهنگی استان‌ها باید بتوانند از منابع استانی و مسئولیت اجتماعی دستگاه‌ها به شکل گسترده استفاده کنند. باید مسئولیت اجتماعی را مطالبه و در این زمینه برنامه‌ریزی کنند.

(میدان مشق یک محوطه تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در تهران در محدوده بین خیابان امام خمینی و سی تیر واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این میدان مدت کوتاهی نیز در دوره پهلوی اول به نام باغ ملی خوانده می‌شد و بعد از آن ساختمان‌های دولتی در آن ساخته شد.)

دارابی گفت: معاونان میراث‌فرهنگی باید برنامه‌های خود را بر اساس رویداد و ماهیت‌محور در نظر بگیرند. برای برگزاری نشست‌های علمی‌پژوهشی باید معاونان میراث‌فرهنگی پرچم‌دار باشند. در شورای‌عالی شهرسازی و معماری و کمیسیون ماده پنج، شاخص‌ها و معیارهای معماری ایرانی اسلامی را مطرح کردیم. پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری فرصت بسیار مهمی برای معاونان میراث‌فرهنگی است که باید از این ظرفیت استفاده و تفاهم‌نامه همکاری امضا کنند.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به پیگیری طرح میدان مشق که از سال ۸۲ آغاز شده بود، افزود: با پیگیری‌هایی که از سوی مهندس ضرغامی و بنده انجام شد طرح میدان مشق در جلسه هیئت دولت مطرح شد و در حال نهایی شدن است.

وی همچنین امضای تفاهم‌نامه با دیگر دستگاه‌ها را فرصتی بی‌نظیر دانست و بر استفاده از این ظرفیت‌های ایجاد شده تاکید کرد.

دارابی اضافه کرد: خوشبختانه قوانینی برای نخستین بار در این حوزه به عنوان صیانت از میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در کمیسیون مجمع تصویب شده است، مصوبات سیاست‌های کلی نظام جزو گفتمان مسلط برنامه توسعه هفتم است. همچنین پیش‌نویس احکام توسعه هفتم تهیه شده است.

وی تاکید کرد: معاونان میراث فرهنگی استان ها باید مدیریت بحران را باز تعریف کنند و پیشگیری‌های لازم را برای وقوع حوادث طبیعی داشته باشند. در بافت تاریخی یزد دیدیم که ساخت‌وسازهای غیر درست به این بافت تاریخی صدمه زده است.

به گزارش ایرنا از میراث‌آریا، علی دارابی در دومین همایش معاونان میراث‌فرهنگی استان‌ها که امروز -یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ – در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، گفت: همه ما باید برداشت مشترک و واحدی از موضوع میراث‌فرهنگی داشته باشیم. فصل مشترک کار ما موضوع میراث‌فرهنگی است، موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنیم صرفا میراث ملموس و ناملموس نیست بلکه سخن از هنرمندی انسان‌ها است.

دارابی اظهار داشت: باید نوع نگاه به میراث‌فرهنگی در کشور تغییر کند، معاونان باید به کار در حوزه میراث‌فرهنگی اشراف داشته باشند و دیگران را هم متوجه اهمیت این حوزه کنند، حصاری بین خود درست کردیم و فقط می‌گوییم ما بهتر از همه متوجه هستیم این به معنای انحصارطلبی نیست باید با سعه‌صدر همه را درگیر کار کنیم و سواد میراثی جامعه را بالا ببریم. همه باید بدانند میراث‌فرهنگی کار لوکس و خارج از زندگی روزمره نیست، معاونان میراث‌فرهنگی باید در این زمینه تلاش کند، باید برای انجام کاری پیوست رسانه‌ای و فرهنگی داشته باشید.

وی افزود: قوانین خوبی در حوزه میراث‌فرهنگی داریم، همه معاونان باید به این قوانین اشراف داشته باشند، هنر بزرگ در حوزه میراث‌فرهنگی داشتن ابتکار عمل به موقع است. معاونان باید به رفع تزاحم‌ها در حوزه میراث‌فرهنگی بپردازند که انجام آن شجاعت، جسارت و مسئولیت‌پذیری می‌خواهد. معاونان میراث‌فرهنگی استان‌ها به مواردی که در حوزه حقوق عامه و میراث‌فرهنگی وجود دارد توجه کنند و سازوکارهای رفع مشکلات مردم را روشن کنند تا بتوانیم به هیئت دولت ارائه کنیم.