خسارت سیل به ۲۴۰ منزل در محدوده بافت تاریخی یزد

«احمد آخوندی» در این باره در گفت و گو با ایسنا گفت: در پی بارش‌های سیل‌آسای جریان مانسون در مناطق مختلف استان یزد شاهد جاری شدن سیل در همه مناطق و آبگرفتگی معابر، منازل و مغازه‌های سطح شهر هستیم که خسارت زیادی به سازه‌های ناایمن و فرسوده شهر یزد از جمله بافت تاریخی یزد وارد کرده است.

آخوندی در خصوص تخلیه بافت تاریخی گفت: در شرایط سخت بارش شدید روز گذشته در یزد دستور تخلیه منازل داده شد اما این به معنای تخلیه کامل نیست چرا که با توجه به شرایط حساس منازل، لازم است افراد حضور داشته باشند و از منزل حفاظت کنند، بررسی انجام شود و در صورتی جمع شدن آب بر روی پشت بام‌ها یا بسته شدن ناودان منازل اقدام لازم جهت بازکردن مسیر آب، جلوگیری از آب گرفتگی و تخریب انجام شود. با توجه به روند پایانی بارش‌ها و خشک شدن بافت امکان تخریب‌های دیگر وجود دارد که لازم است ساکنین مراقب باشند تا خسارت جانی و مالی زیادی نداشته باشیم.

وی بیان کرد:آن دسته از منازل بافت تاریخی که مرمت صحیح و خوبی در آن صورت گرفته است هیچگونه آسیب و مشکلی وارد نشده است و هم اکنون خیلی از مردم در منازل خود ساکن هستند.

آخوندی بیان اینکه سیل در بافت تاریخی باعث آسیب رسیدن به ۲۴۰ خانه در عرصه ۹۰۰ هکتاری بافت تاریخی شده است افزود: با توجه به کاهگلی بودن منازل در بافت قدیم و مناطق تاریخی یزد بارش‌های سنگین سبب آبگرفتی منازل و نفوذ آب در داخل این مجموعه‌ها شده بود که در نهایت موجب ویرانی و تخریب مجموعه‌های گردشگری، بافت تاریخی و منازل سنتی و قدیمی شهر تاریخی یزد و دیگر مناطق تاریخی در سطح استان گشت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد در ادامه افزود: با بارش‌ها در نوع خود بی‌سابقه بود اما با هماهنگی‌هایی که از قبل انجام گرفته بود در این خصوص معتمدین و بزرگان محلات قبل از بارندگی‌ها چند روز گذشته آموزش دیده بودند و متخصصین معماری و مرمت وارد کار شدند.

ایسنا/یزد مدیرکل میراث‌فرهنگی استان یزد از وارد شدن خسارت کلی و جزئی به بیش از ۲۴۰ منزل در محدوده بافت تاریخی ۹۰۰ هکتاری شهر یزد خبر داد.

انتهای پیاممنبع