خانه تاریخی «رکابی» اجازه مرمت ندارد!

کبری ابوعلی در گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: با اینکه میراث فرهنگی بهبهان آمادگی خود را برای مرمت و بازسازی عمارت به صورت مکرر اعلام می‌کرد و اعتبار لازم نیز اختصاص یافته بود اجازه تغییر در این بنای تاریخی که از زیباترین بناهای به جای مانده تاریخی از دوره قاجار ـ پهلوی است به ما داده نشد.

ایسنا/خوزستان یک دوستدار میراث فرهنگی با تاکید بر نیاز صددرصد به مرمت اضطراری خانه تاریخی «رکابی» در بهبهان گفت: بارها هشدار داده‌ایم که این بنا به مرمت نیاز دارد و در راستای مرمت اضطراری ۲ سال پی‌درپی اعتبار لازم برای اجرای کارهای مرمتی را دریافت کردیم اما چون ملک شخصی است چنین اجازه‌ای به ما داده نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، در گذشته اعتباری برای مرمت ورودی بنا، سبک‌‎سازی بام‌ها، ترمیم تیرچوب‎‌های بام و ایجاد عایق رطوبتی مناسب اختصاص یافته بود اما ظاهرا و با عدم توافق مالکان شخصی اقدام مرمتی در این خانه تاریخی صورت نگرفت.

در این باره:

وی ابزار امیدواری کرد: با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته برای احیای یادگار دوران پهلوی ـ قاجار که در بهترین نقطه از بهبهان واقع شده قبل از تغییر و حتی تخریب تدریجی به نتیجه برسد.

انتهای پیاممنبع

خانه تاریخی رکابی واقع در بافت تاریخی بهبهان با شماره ثبت ۱۵۰۲۹ در ۱۳ اسفند ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

خانه‎ رکابی بهبهان و ساباط‌های شوشتر مرمت می‌شوند

او یادآور شد: بارها هشدار دادیم که خطری برای این بنا وجود دارد و در راستای مرمت اضطراری با دادستان نیز مکاتبه کردیم اما چون ملک شخصی است چنین اجازه‌ای به ما داده نمی‌شود.