خاموشی چراغ خانه‌های بوم‌گردی با محدودیت فضای اینترنت

مسئول خانه بوم گردی ترلان روستای گردشگری ترخین آباد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در تابستان روستای گردشگری ترخین آباد با مشکل نبود آب مواجه بود و به علت نبود آب و کرونا مسافر و گردشگر چندانی از خانه بوم گردی استقبال نداشتند و به موضع بی آبی این روستای گردشگری توسط دستگاه های مرتبط در تابستان هیچ توجهی نشد.

غنی‌پارسا با بیان اینکه بستر شبکه‌های اجتماعی به اندازه صدها کانال صداوسیما در بحث تبلیغات مؤثر است، اظهار کرد: اگر شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام فیلترینگ هستند چرا برخی از مسئولان برای ارائه گزارش عملکرد خود با وجود فیلترینگ هنوز از این شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند؟ اگر استفاده می‌کنند پس چرا قطع است؟

رئیس انجمن صنفی اقامتگاه‌های بوم گردی استان همدان تصریح کرد: اختلال در اینترنت موجب شده تا استان‌ها و شهرستان‌های دیگر از وجود خانه‌های بوم گردی در هر شهر و استانی اطلاع نداشته باشند و همین امر در صفر شدن جذب گردشگر و مسافران دخیل بوده است.

وی با اشاره به فعالیت دو خانه بوم گردی و یک مجتمع پذیرایی در روستای گردشگری ملحمدره و یک خانه بوم گردی در روستای گردشگری حبشی شهرستان خاطرنشان کرد: معمولاً تبلیغات این خانه‌های بوم گردی برای جذب گردشگر در بستر فضای مجازی انجام می‌شد که اختلال در اینترنت موجب شده طی این مدت هیچ گونه مسافری نداشته و نیمه تعطیل باشند.

ایسنا/همدان صنعت جدیدی که تا پیش از کرونا می رفت به عنوان یکی از مشاغل مولد و اشتغالزا و البته درآمدزا و فانتزی اشتغال پایداری را با مهاجرت های معکوس برای جوانان روستاها رقم بزند و با توسعه پایدار گردشگری و تقویت بوم‌گردی ضمن کمک به ایجاد فضایی برای لذت گردشگران از حضور در اقامتگاه‌های سنتی و از جنس طبیعت، زمینه را برای حفظ و احیای بافت‌های قدیمی و ارزشمند کشور مهیا ‌سازد، اینک نیز با محدود شدن اپلیکیشن‌های خارجی و اختلال در اینترنت حال ناخوش تر از دوران کرونا را به خود گرفته است.

مهدی غنی‌پارسا افزود: اکنون نیز اختلال اینترنت و محدود شدن دسترسی به اینترنت موجب شده تا خانه‌های بوم گردی بیچاره در بیچاره تر شوند و رکود و کسادی کسب و کار خانه‌های بوم گردی را ناخوش احوال تر کند.

وی با اشاره به معوق شدن اقساط تسهیلات دریافتی خانه‌های بوم گردی به علت مشکلات اقتصادی و کسادی و رکود بازار گردشگری یادآور شد: هر ساله خانه‌های بوم گردی اسدآباد در شب یلدا دارای برنامه های مختلف شب نشینی بودند که امسال تمامی این برنامه‌ها به علت نبود گردشگر لغو شده است و خانه های بوم گردی شهرستان هیچ‌گونه برنامه‌ای برای شب یلدا ندارند.

مسئول خانه بوم گردی ساره گل در روستای گردشگری ملحمدره هم با بیان اینکه قبل از کرونا هر ساله روستای ملحمدره معروف به ماسوله غرب کشور پذیرای میهمانان بسیاری بود، گفت: سایه کرونا  خانه های بوم گردی روستای ملحمدره را دچار مشکل و رکود کرد و در حال حاضر نیز اختلال اینترنت و فیلترینگ موجب دوچندان شدن دغدغه و نگرانی صاحبان اقامتگاه‌های بوم گردی شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه در روستای گردشگری ملحمدره مشکل یکی و دو تا نیست و مشکل آنتن دهی موبایل نیز مضاف بر سایر مشکلات است و همین امر هم موجب شده مشتریانی که از قبل با خانه بوم گردی ما آشنا بودند و این خانه بوم گردی را تجربه کرده بودند، از طریق تلفن همراه هم نتوانند با ما ارتباط بگیرند، از طرفی هم مشتریان جدید شماره همراه ما را ندارند و تنها به واسطه جستجو در شبکه های فضای مجازی می‌توانستند ما را پیدا کرده و جا رزرو کنند.

وی گفت: قبل از شیوع کرونا کل سرمایه خود را از شهر برای برپایی این خانه بوم گردی به روستای ملحمدره آوردم که درآمد داشته باشم اما اکنون نه تنها درآمدی از این اقدام نصیبم نشده بلکه کلی قرض و وام نیز برای خود تراشیده‌ام، آیا این واقعاً معقولانه است؟

وی با بیان اینکه خانه‌های بوم گردی را از طریق تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی می‌شناسند، یادآور شد: طی مدت قطعی و فیلترینگ شبکه های اجتماعی حتی یک استوری و پست در اینستاگرام نگذاشته‌ام ضمن اینکه قانون اینستا این است که اگر برای مدتی از اینستاگرام استفاده نکنید و فعال نباشید، حذف خواهید شد.

وی یادآور شد: در حال حاضر سایر اقامتگاه های بوم گردی سطح استان همدان نیز هیچ برنامه‌ خاصی برای شب یلدا ندارند و اظهار می‌کنند با توجه به اختلال اینترنت و فیلترینگ و نداشتن گردشگر و  مسافر هر گونه هزینه و تدارک برای برنامه های شب یلدا فایده‌ای نخواهد داشت و تنها خانه‌های بوم گردی را بیش از پیش دچار تضرر خواهد کرد.

اکنون فعالان این عرصه به علت شرایط جدید اینترنت از احوال ناخوش کسب و کار اقامتگاه های بوم گردی و عدم توان بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی خود می گویند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد مطرح کرد: نبود گردشگر و نیمه تعطیل شدن کسب و کار خانه‌های بوم گردی به علت اختلال اینترنت صنعت سبز گردشگری شهرستان را تهدید می‌کند.

لیلا حسینی افزود: اختلال اینترنت وضعیت کسب و کار خانه‌های بوم گردی را بسیار بدتر از دوران کرونا کرده، اگر قبلاً امیدی بود که مسافر و گردشگری بیاید، الان به علت فیلترینگ و عدم تبلیغات در شبکه های اجتماعی هیچ امیدی به آمدن مسافر و گردشگر نیست.

در این بین اکوتوریسم و صنعت سبز گردشگری استان همدان و به تبع آن شهرستان اسدآباد نیز از آسیب های این موضوع بی نصیب نمانده و نفس خسته خانه‌های بوم گردی آن به شماره افتاده است.

کامران اکبری‌شایگان با بیان اینکه متأسفانه سایه شوم کرونا تاحدود زیادی به صنعت سبز گردشگری خانه های بوم گردی روستاهای گردشگری اسدآباد لطمه زده است، تصریح کرد: در حال حاضر نیز اختلال اینترنت و فیلترینگ موجب تضرر صددرصدی خانه های بوم گردی و مجتمع گردشگری شهرستان شده است.

حسینی با اشاره به نیمه تعطیل بودن اقامتگاه بوم گردی خود اظهار کرد: در حال حاضر بنده عضو انجمن صنفی اقامتگاه‌های بوم گردی استان همدان هم هستم و سایر همکاران بنده در این صنف نیز وضعیت بهتری از ما ندارند و رو به تعطیلی هستند.

حسینی ادامه داد: با توجه به مشکلات و شرایط دو، سه ساله کرونا و تضرر و اکنون به واسطه اختلال اینترنت و نیمه تعطیل بودن دیگر به صرافت و فروش خانه بوم گردی خود افتاده ام.

انتهای پیاممنبع

وی با اشاره به اینکه از ابتدای مهرماه تاکنون به صورت مطلق حتی یک نفر گردشگر هم از طریق شبکه اجتماعی نداشتیم، گفت: در رابطه با استفاده از شبکه های اجتماعی فیلترینگ شده از طریق فیلترشکن ممکن است بنده از فیلترشکن استفاده داشته باشم اما هر شخصی از فیلترشکن استفاده ندارد.

غنی‌پارسا خاطرنشان کرد: در یلدای سال گذشته با وجود کرونا خانه بوم گردی بنده به نام اقامتگاه بوم گردی ترلان دارای برنامه‌های متنوعی بود اما امسال هیچ برنامه‌ای برای یلدا به علت نداشتن مسافر و گردشگر نداریم.

وی یادآور شد: پیش از این حتی از کشورهای خارجی نیز بسیاری از خانه‌های بوم گردی استان همدان و شهرستان اسدآباد از جمله خانه بوم گردی بنده دارای مسافر و گردشگر بودند که این امر خود گویای تأثیر اینترنت و شبکه های اجتماعی در رونق این صنعت سبز بود اما حالا به صورت صددرصد تمامی اقامتگاه‌های بوم گردی دچار تضرر شده اند و هیچ پذیرش گردشگر و مسافری ندارند و حضور مسافران از طریق اینترنت به صفر رسیده است.

حسینی با بیان اینکه برخی از خانه‌های بوم گردی اقدام به تعطیلی کرده‌اند و لااقل با تعطیل کردن اقامتگاه بوم‌گردی خود از هزینه و بدهی بیشتر برای خود جلوگیری می‌کنند، تصریح کرد: در حال حاضر یکی از خانه‌های بوم گردی روستای ملحمدره به علت فعال نبودن مجوز آن باطل شده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی ندارد و مابقی هم نیمه تعطیل بوده و هیچ مشتری ندارند.

وی با بیان اینکه جذب مسافر و گردشگر خانه‌های بوم گردی اسدآباد صفر شده است، گفت: به گفته خانه‌های بوم گردی شهرستان از زمان اختلال اینترنت تاکنون خانه های بوم گردی ملحمدره و حبشی شهرستان حتی یک نفر مسافر نداشته‌اند و این وضعیت آنها را بسیار نگران کرده است چراکه تبلیغات محیطی آنها برای جذب گردشگر در شبکه های اجتماعی انجام می‌گیرد و در حال حاضر با فیلترینگ و اختلال اینترنت این امر دیگر برای آنها میسر نیست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اسدآباد در تعداد خانه های بوم گردی در استان همدان پیشتاز بود و این صنعت سبز قبل از شیوع کرونا رونق بسیار خوبی به خانه های بوم گردی این شهرستان در روستای گردشگری ملحمدره و ترخین آباد به لحاظ جذب گردشگر داده بود.