حمله به آثار هنری بالاخره صدای موزه‌ها را درآورد

روز گذشته نقاشی مشهور «جیغ»  در سوئد هدف حمله گروهی از معترضان محیط زیستی قرار گرفت. «قوطی‌های سوپ کمبل» اثر «اندی وارهول» در گالری ملی استرالیا، دو تابلو نقاشی اثر «فرانسیس گویا» در موزه پرادو، «دختری با گوشواره مروارید»، شاهکار عصر طلایی «یوهانس ورمیر» در «موزه مائریتشویس» واقع در «لاهه»، نقاشی گران‌قیمت «کومه‌ها» اثر «کلود مونه» و «آفتاب‌گردان‌ها»ی مشهور «ون‌گوگ» از جمله آثار هنری بودند که خبر حمله به آن‌ها در هفته‌های اخیر تیتر رسانه‌های مختلف جهان بوده است.

«استفاده از نفت را متوقف کنید» و «نسل آخر» از جمله گروه‌هایی محسوب می‌شوند که در اقدامات اخیر نقش داشتند.

رؤسای ۹۲ موزه از جمله موزه لوور پاریس در بیانیه‌ای مشترک نسبت به عواقب حملات اخیر فعالان محیط زیستی به آثار هنری مشهور هشدار دادند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «در هفته‌های اخیر شاهد چندین حمله به آثار هنری در مجموعه‌های موزه‌های بین‌المللی بودیم. فعال‌های محیط زیستی که مرتکب این عمل می‌شوند به کلی آسیب‌پذیر بودن این اشیاء بدون‌جایگزین را دست کم گرفته‌اند. این آثار هنری باید به عنوان بخشی از میراث فرهنگی ما حفظ شوند.»

مدیران ده‌ها موزه اعلام کردند حملات اخیر به اماکن فرهنگی همچون گالری ملی لندن، موزه پرادو در مادرید و موزه مائریتشویس در لاهه آن‌ها را «عمیقا متأثر» کرده است. از دیگر امضاکنندگان این نامه سرگشاده می‌توان به مدیر موزه پرادو در مادرید، مدیر موزه بریتانیا در لندن و مدیر موزه بروکلین در نیویورک اشاره کرد.

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت‌نیوزپیپر، مدیران ۹۲ موزه از جمله موزه لوور پاریس و موزه هنر نیویورک در نامه‌ای سرگشاده نسبت به حملات اخیر معترضان حوزه محیط زیست واکنش نشان دادند و اعلام کردند این نوع حملات شاهکارهای هنری را در خطر قرار می‌دهد.