حریم محوطه باستانی قره‌حسنلو نمین با نظر پژوهشگاه میراث فرهنگی مشخص خواهد شد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل خاطرنشان کرد: ایجاد کارخانه فولاد به معنی از بین بردن محوطه باستانی قره‌حسنلو نیست و همچنین حفاظت از محوطه باستانی قره حسنلو نیز به معنی ممانعت از فعالیت کارخانه فولاد نیست و هردو در کنار هم می‌توانند اتفاق بیفتند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با بیان اینکه حفاظت و صیانت از آثار تاریخی، باستانی و فرهنگی استان از جمله حفاظت از بنای تاریخی قره‌حسنلو جزو وظایف اصلی این اداره کل است، یادآورشد: نظرات و دیدگاه‌های مختلفی درمورد نوع حفاظت و نگهداری از بنای تاریخی قره‌حسنلو وجود دارد اما چگونگی حفاظت از این بنا و اقدامات آتی در این محوطه باستانی باید با نظر پژوهشگاه میراث‌فرهنگی انجام شود و اداره کل منتظر اعلام نظر این مرجع بالا دستی است. 

وی در پاسخ به این سوالی درباره ادامه روند کاوش در محوطه باستانی قره حسنلو گفت: ادامه کاوش در این محوطه جزو برنامه‌ها است و کاوش انجام شده در محوطه باستانی قره‌حسنلو فصل اول این کاوش بود، فصل‌های بعدی کاوش در این محوطه با تامین اعتبارات لازم انجام خواهد شد. 

عینی افزود: در محوطه ۹۷ هکتاری کارخانه فولاد زمینی به مساحت ۳۳۰۰ متر به عنوان محوطه باستانی قره‌حسنلو تعیین شده است، فعالیت کارخانه فولاد در این ۳۳۰۰ متر ممنوع است و حفاظت از این محوطه وظیفه اصلی ما است، اما خارج از محوطه باستانی ما نمی‌توانیم مانع فعالیت کارخانه فولاد شویم و صدور یا عدم صدور مجوز برای این کارخانه در اختیار اداره کل میراث‌فرهنگی قرار ندارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با بیان اینکه در کاوش نجات‌بخشی بنایی به مساحت ۹۰۰ مترمربع از این محوطه ۳۳۰۰ متری کشف شد، گفت: عرصه محوطه باستانی قره‌حسنلو بر اساس شواهد و نتایج به دست آمده از کاوش و مطالعات انجام شده تعیین شده است. 

به گفته سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل، محوطه باستانی قره‌حسنلو برای اولین بار در تیرماه سال ۱۴۰۰ و در پی استعلام از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با پیمایش کارشناسان اداره کل شناسایی شد و بعد از طی روندهای لازم، به ویژه بعد از کاوش نجات بخشی از بهمن‌ماه ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱ که منجر به کشف بنای تاریخی شد، در مرداد ماه ۱۴۰۱ به ثبت ملی رسید. منبع

وی افزود: در نخستین جلسه شورای فنی در پژوهشگاه، حریم بنای تاریخی قره‌حسنلو تعیین می‌شود و در پیمایش اولیه برای شناسایی محوطه تاریخی قره‌حسنلو در تیرماه ۱۴۰۰ و با شناسایی اولیه ۲ هکتار از زمین مد نظر به دلیل احتمال تاریخی بودن آن مشخص شد و بعدها با گمانه‌زنی و شناسایی دقیق‌تر ۳۳۰۰ متر از این محوطه تاریخی تشخیص داده شد.

فصل‌های بعدی کاوش با تامین اعتبار انجام می‌شود/ صدور مجوز برای فعالیت کارخانه فولاد در اختیار اداره میراث نیست

فردین عینی روز سه شنبه با اعلام این خبر به خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تعیین عرصه بنای تاریخی برای ثبت ملی ضروری است، گفت: عرصه بنای تاریخی قره‌حسنلو در ثبت ملی این اثر مشخص است اما حریم آن باید با نظر پژوهشگاه میراث‌فرهنگی وزارتخانه تعیین شود و در این رابطه رئیس پژوهشگاه در مردادماه از محوطه بازدید کرد.

عینی همچنین در خصوص تدفین‌های کشف شده در این محوطه اظهار کرد: چهار تدفین به همراه اشیاه و وسایلی در این محوطه و طی کاوش نجات بخشی کشف شده‌اند که همه آثار به دست آمده بعد از ثبت در مخزن مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی نگهداری می‌شوند.

عینی اضافه کرد: صدور مجوز برای فعالیت کارخانه فولاد به هیچ وجه در حوزه اختیارات اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار ندارد و این اداره کل فقط به استعلامات درمورد محوطه باستانی در زمین کارخانه فولاد جواب داده است که طبق آن محوطه تاریخی مشخص شده و فعالیت در آن بخش ممنوع اعلام شده است.