حریم «دهدشت» کوچک می‌شود؟ – ایسنا

معاون میراث‌فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد از اصلاح حریم «تل خسرو» و بازنگری حریمِ بافت تاریخی شهر «دهدشت» خبر داد.

معاون میراث‌فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: «چهک»، تپه‌ای تاریخی در روستای چهاربیشه است که به دلیل نداشتن حریم و عرصه، همواره با چالش‌هایی از سوی مالکان خصوصی مواجه بوده است، مردمی که اطراف این محوطه تاریخی زندگی می‌کنند درصدد هستند ساخت‌وسازهایی انجام دهند که میراث‌فرهنگی با آن‌ها موافقت نمی‌کند و برای رفع این مشکل، باید این محوطه تاریخی خیلی فوری تعیین حریم شود.  

معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد درباره وضعیت همکاری مدیریت شهری برای حفظ حریم آثار تاریخی، گفت: خوشبختانه مدیریت شهری برای چالش‌هایی که میراث‌ فرهنگی با مردم و مالکان خصوصی در حریم آثار تاریخی دارد، همکاری لازم را انجام می‌دهد. بزرگترین بافت تاریخی استان ما مربوط به دهدشت است که شورای شهر و شهرداری برای حفظ آن همکاری‌های لازم را با میراث‌فرهنگی انجام می‌دهند و ضوابط را اجرا می‌کنند. گاهی هم درخواست‌هایی دارند که اگر منطقی باشد، میراث‌فرهنگی آن‌ها را می‌پذیرد و اعمال ضوابط می‌کند. البته درباره همکاری مدیریت شهری با میراث فرهنگی، توافق‌هایی شده که تاکنون اجرایی نشده است، برای مثال بخشنامه‌هایی وجود دارد که مسکن و راه‌وشهرسازی باید زمین‌های معوض را در اختیار مالکانی که در حریم آثار تاریخی ملک دارند، قرار دهد و این مطالبه را بارها درخواست کرده‌ایم، اما انجام نشده است.

دادی‌نژاد درباره اثر تفویض اختیار تعیین حریم و عرصه به اداره کل استان‌ها، گفت: این اقدام بسیار خوب است، با توجه به این‌که تصویب حریم توسط شورای ثبت و حریم یک فرآیند زمان‌بر است، تفویض اختیار در این‌باره به استان کار را راحت‌تر می‌کند. شاید کمبود کارشناس متخصص داشته باشیم، اما همان کارشناسانی که داریم می‌توانند خیلی خوب در این زمینه کار کنند. نمی‌توان گفت که ممکن است این تفویض اختیار موجب هیچ خطایی نشود، اما باستان‌شناسانی که در حوزه میراث‌فرهنگی فعالیت می‌کنند نسبت به این حوزه متعصب هستند و نمی‌توان روی آن‌ها اعمال نفوذی داشت، علاوه بر این قرار است حریم‌ها با نظارت کارشناس ناظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تعیین شوند.  

انتهای پیام منبع

او همچنین درباره دیگر آثار تاریخی استان که تعیین حریم آن‌ها چالش‌برانگیز شده است، اظهار کرد: تپه خسرو (تل خسرو) از جمله آثار تاریخی کهگیلویه و بویراحمد است که تعیین حریم آن چالش‌هایی به دنبال داشته است و برای رفع آن، حریم آن را اصلاح کردیم، همچنین بافت تاریخی دهدشت از جمله آثار تاریخی است که تعیین حریم شده، اما نیازمند بازنگری حریم بوده و اقداماتی در حال انجام است.  

دادی‌نژاد درباره چالش‌های تعیین حریم و عرصه در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مطالعات و پژوهش تعیین حریم و عرصه را جزو اعتبارات استانی قرار داده‌اند، با توجه این‌که کهگیلویه و بویراحمد استان محرومی است و در کل اعتبارات ضعیفی دارد، تامین بودجه چالشی برای تعیین حریم و عرصه در استان شده است. لازم است در این‌باره بازنگری شود تا علاوه‌بر اعتبارات استانی از اعتبارات ملی هم بهره‌مند شویم و بتوانیم اقدامات تعیین حریم و عرصه را انجام دهیم. از دیگر چالش‌های ما در این حوزه کمبود کارشناس متخصص است و به کارگیری متخصصان بیشتر در این زمینه جزو برنامه‌های کاری امسال است.  

او اضافه کرد: در حریم این آثار همواره چالش‌هایی وجود داشته است، برای مثال محوطه «خیرآباد» منطقه‌ای نفت‌خیز است و در کنار جاده اصلی و رودخانه قرار دارد و از سویی، زمین‌های کشاورزی در اطراف آن وجود دارد، این‌ها مخاطراتی هستند که این محوطه تاریخی را تهدید می‌کنند و برای حفظ آن ضرورت دارد به فوریت، حریم تعیین شود.

به دنبال اظهارات رییس‌جمهور درباره اهمیت و حساسیت تعیین حریم آثار تاریخی با تاکید بر این‌که اختلالی در کسب‌وکار و معاش مردم ایجاد نکند، رحیم دادی‌نژاد ـ معاون میراث‌فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد ـ وضعیت تعیین حریم و عرصه در این استان را در گفت‌وگو با ایسنا تشریح کرد و افزود: از ٧٨٠ اثر تاریخی که در این استان به ثبت ملی رسیده‌ است، حدود ۴٠ اثر تعیین عرصه و حریم شده‌اند و در این بین، «کوشک گودنگون گچساران»، «مجموعه تاریخی خیرآباد» شامل دو پل و یک چهارطاقی آتشکده، «محوطه تاریخی تنگ‌سولک» و اثر تاریخی «دوگور دوپا» در شهرستان باشت از جمله آثار تاریخی استان هستند که نیاز دارند فوری تعیین حریم شوند که در حال حاضر روی پرونده تعیین حریم و عرصه آن‌ها کار می‌کنیم.