جاذبه های گردشگری کرمان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کرمان ، آبشارهای سیمک است. کرمان یکی از استانهای پهناور جنوب شرقی ایران است که جاذبههای تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. همچنین نیمی از آثار موزه متعلق به استاد سید علی اکبر صنعتی است و بقیه آثار مربوط به ۸۳ هنرمند معاصر ایرانی و ۱۶ هنرمند خارجی است. کتابخانه ملی کرمان متعلق به دوره پهلوی اول است. این کتابخانه در خیابان شهید رجایی، خیابان خورشید قرار دارد. باغ فتح آباد در روستای اختیار آباد (۲۵ کیلومتری کرمان) قرار دارد و متعلق به دوره قاجار است. این باغ متعلق به دورهی قاجار است. در این مطلب فهرستی از برترین جاذبهی گردشگری این استان تهیه شده است که میتواند راهنمای سفر شما به این استان باشد. استان کرمان در جنوبشرقی ایران، پهناورترین استان کشور است. جاذبههای تاریخی فراوان، این استان را جزو پنج شهر تاریخی قرار داده است. باغ شاهزاده جزو ۹ باغ ایرانی است که در یونسکو ثبت جهانی شده است.

یخدان مویدی در تاریخ ۲ آبان ۱۳۷۸ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شرق رودخانهی شور شهداد، منطقه گندمبریان بهعنوان گرمترین نقطهی کره زمین و یکی از شگفتانگیزترین جاذبههای دنیا قرار دارد. این پیست به فاصله یک ساعت از تل گندم بریان قرار دارد. بعد از عبور از تونل سیرچ در دامنه سمت راست تونل، پیستی طبیعی از برف و یخ قرار دارد. این بنا دو بخش رختکن و گرمخانه دارد. در بخش گرمخانه نیز میتوانید غذاهای محلی کرمان را امتحان کنید. برای دسترسی به گنبد جبلیه، به شرق شهر کرمان و نزدیکی پارک پردیسان کرمان مراجعه کنید. پیست اسکی سیرچ بزرگترین پیست اسکی جنوب شرق کشور است که در کرمان قرار دارد. اینجا به «ماه زمین» شهرت دارد و در فصل زمستان و اوایل بهار به بهشتی تبدیل میشود که گردشگران بدون دغدغه گرمازدگی از آن بازدید میکنند. این ناحیه امکانات مناسبی از جمله اردوگاه دارد که باعث شده گردشگران زیادی به این ناحیه مراجعه کنند. موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان آثاری از هنرمندان مشهور جهان را در خود دارد.

میدان گنجعلی خان که بهشکل مستطیل است، مجموعهای از عناصر شهر را به دور خود جمع کرده است. ضرابخانه گنجعلیخان که اکنون به موزه سکه تبدیل شده است، مجموعهای از سکههای قدیمی را در کنار هم جمه کرده تا پذیرای علاقهمندان باشد. کوههای این بخش همواه پذیرای علاقهمندان به ورزش کوهنوردی هستند. حمام این مجموعه نیز اکنون به موزه مردمشناسی کرمان تبدیل شده و در کنار بازدید از موزه، زیبایی بنا نیز بسیار دیدنی و ستودنی است. دیگر بخشهای این مجموعه شامل آبانبار، مدرسه، کاروانسرا و سرای گنجعلیخان است که میتوانید از آنها بازدید کنید. داخل این مجموعه موزهی سنگ کرمان قرار دارد که میتوانید از موزه نیز دیدن کنید. همچنین برای دسترسی به مجموعه گنجعلیخان میتوانید به مرکز قدیمی شهر کرمان مراجعه کنید. این مجموعه در واقع دژی بزرگ و پرابهت است که ارگ، بخشی از آن را تشکیل داده است. حمام وکیل کرمان بنای باشکوهی است که از معماری زندیه-قاجاریه تاثیر گرفته و از معروفترین جاهای دیدنی کرمان است.

بنای حمام وکیل در سال ۱۲۸۰ ساخته و در سال ۱۳۶۹ بازسازی شد. حمام وکیل کرمان اکنون به چایخانه سنتی تبدیل شده است و گردشگران در آنجا با فالوده کرمانی، چای و انواع نوشیدنی پذیرایی میشوند. سالانه گردشگران بسیاری از این بنای باشکوه و عظیم بازدید میکنند. این بنا اکنون در حال بازسازی است و بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. در واقع میتوان گفت قبل از اختراع برق، در این شهر از یخچال استفاده میشده است. کرمانیها با استفاده از ابداعات و ابزارهایی منحصربهفرد به نام قنات، حفر کانال در عمق زمین، ساخت آبانبارها و یخدانها زندگی بهتری را برای خود ساخته بودند. آبانبارها نیز آب مورد نیاز یخدانها را تامین میکردند و یخدانهای بزرگ نیز قنات اختصاصی داشتند. هر قنات آب مورد نیاز آبانبارها را تامین میکرد و از زیرزمین به این مکانها متصل بود. این بار در ایرانگردی فهرستی از برترین جاذبههای تاریخی و جاهای دیدنی کرمان را به شما معرفی خواهیم کرد. با جاذبه های گردشگری کرمان همراه شما خواهیم بود. با لوکس ویلا همراه باشید. از وسط این باغ آب قنات عبور میکند و عمارتهای چهار فصل، عمارت مرکزی و برج و باروی آن باعث شده این باغ به مکانی مفرح و زیبا تبدیل شود.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد مجله خبری kojaseir لطفا به بازدید از وب سایت ما.