ترکیه با موزائیک گردشگر جذب می‌کند

کاوش باستان‌شناسان در این مکان هنوز به پایان نرسیده است، ولی در سال ۲۰۲۳ تکمیل خواهد شد.

انتهای پیاممنبع

به گفته باستان‌شناسان، موزائیکی که سال گذشته در این ویلای باستانی کشف شده است، ‌ صحنه‌ای از یک جشن در فضای باز را به تصویر می‌کشد و مهمانان و خدمتکارانی در این موزائیک باستانی به چشم می‌خورند. باستان‌شناسان این گمان را مطرح کرده‌اند که بخش‌هایی از موزائیک باستانی که در نقطه دیگری از این محدوده کشف شده احتمالا ادامه موزائیک تصویرگر جشن است.

مقام‌های ترکیه قصد دارند، بازدید از موزائیک‌های باستانی یکی از شهرهای این کشور را برای عموم مردم امکان‌پذیر کنند.

به گفته مدیر موزه «مرعش»، پیش‌تر بازدید از دو محوطه باستانی ۳۰۰ و ۴۰۰ متر مربعی این شهر باستانی برای عموم مردم آزاد بوده و از سال ۲۰۲۳ مردم می‌توانند از یک محوطه ۹۰۰ متر مربعی دیگر در این شهر بازدید کنند. بخشی از این محوطه باستانی را موزائیک باستانی ۵۰ متر مربعی تشکیل می‌دهد که سال گذشته در جریان کاوش باستان‌شناسان کشف شده است.

باستان‌شناسان تاکنون در ۶۵ محوطه مختلف این شهر کاوش انجام داده‌اند و یک موزائیک ۱۴۰ متر مربعی از تصویر شکار را در سال ۲۰۱۵ کشف کردند. کاوشگران همچنین موفق شدند یک موزائیک ۵۰ متر مربعی از تصویر یک جشن را در سال ۲۰۲۱ از دل خاک پیدا کنند و یک موزائیک ۱۸ متر مربعی که اشکال هندسی به تصویر می‌کشد را نیز امسال کشف کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از حریت دیلی‌نیوز، مقام‌های ترکیه مراحل مقدماتی افتتاح یک محوطه ۹۰۰ متر مربعی، شامل موزائیک‌ و ویلاهای یک‌هزار و ۵۰۰ ساله شهر «مرعش» ‌ را آغاز کرده‌اند.