تردد خودروهای پلاک تاریخی ممنوع نیست

نیروی انتظامی نیز پس از تأیید صلاحیت وسیله‌های نقلیه از سوی کارگروه (شامل نمایندگان پلیس راهور فراجا، وزارتخانه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان و سازمان حفاظت از محیط زیست)، پلاک تاریخی (پلاک قابل تردد) و سند مالکیت برای این دسته از وسیله‌های نقلیه صادر می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، دبیرخانه این شورا در واکنش به برخی خبرها درباره منع تردد و عدم امکان انتقال خودروهای پلاک تاریخی اطلاعیه‌ای را صادر کرده و ضمن تکذیب این اخبار، توضیح داد: «بر اساس آیین‌نامه شماره /۵۰۲۴۳/۷۳۶۷۱ه مورخ ۱۳۹۵/۶/۱۷ مصوب هیأت وزیران در ماده (۱) و ماده (۴) صراحتاً تردد این دسته از خودروها بلامانع اعلام شده است.

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی یادآور شده است: مالکان وسیله‌های نقلیه تاریخی برای دریافت پلاک و شناسنامه تاریخی می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی این کانون به نشانی WWW.TACI.IR درخواست خود را ثبت کنند.

انتهای پیاممنبع

همچنین موضوع بلامانع بودن تردد شخصی و انفرادی این دسته از خودروها نیز در زمان تدوین دستورالعمل اجرایی موضوع بند (ت) ماده (۳) آیین‌نامه که مسؤولیت تهیه آن در مصوبه هیأت وزیران به کارگروه تفویض شده بود، در تاریخ ۱۳۹۶/۹/۱۹ توسط اعضاء کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی با حضور مسؤولان و نمایندگان پلیس راهور فراجا تأیید شده و به تصویب اعضاء نیز رسیده است.

ضمناً این دبیرخانه حق پیگیری قانونی خود درباره انتشار اخبار کذب درباره ممنوعیت تردد خودروهای پلاک تاریخی را از طریق مراجع ذی‌صلاح قضایی برای خویش محفوظ دانسته و از مالکان و دارندگان محترم وسایل نقلیه تاریخی تقاضا دارد تا اخبار را صرفاً از طریق رسانه‌های رسمی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی پیگیری کنند.»

دبیرخانه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی اعلام کرد: تردد خودروهای دارای «پلاک تاریخی» بلامانع است.