تبیین جاذبه‌های سرزمین چهارفصل در کنفرانس «ایرانِ جذاب» در کراچی پاکستان

«مرتضی وهاب» نماینده ویژه سروزیر ایالت سند پاکستان،   «نسیم الغنی» معاون وزارت فرهنگ و گردشگری این ایالت و همچنین  «حسن نوریان» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.  

«علی اصغر شالبافیان» معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران به همراه شماری از مدیران شرکت‌های جهانگردی در این کنفرانس به تشریح جاذبه‌های توریستی کشورمان پرداختند.  

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی کشورمان نیز با اشاره به امضای توافقنامه گردشگری میان ایران و پاکستان در جریان نشست هفته گذشته کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در اسلام‌آباد، گفت: این یک فرصت جدید برای تقویت همکاری‌ها و شناسایی ظرفیت‌های متقابل برای پیشبرد اهداف مشترک است.  

علی اصغر شالبافیان تقویت همکاری‌ها با کشورهای همسایه از جمله پاکستان برای توسعه و تقویت صنعت گردشگری را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به تلاش‌ها برای تسهیل در صدور روادید تقویت روابط با کشورهای مختلف به‌منظور جذب حداکثری گردشگران خارجی اهمیت بسیار زیادی دارد.

تبیین جاذبه‌های سرزمین چهارفصل در کنفرانس «ایرانِ جذاب» در کراچی پاکستان

«ایران مقصد جذاب جهانگردی و گردشگری سلامتی» عنوان دیگری است که با پخش مستند و فیلم‌های کوتاه برای فعالان حوزه گردشگری و تورگردانان پاکستانی در این کنفرانس  ظرفیت‌های استان‌های مختلف کشورمان را به تصویر کشیده شد.  

در حاشیه کنفرانس ایرانِ جذاب، اعضای هیات ایرانی طی گفت‌وگوهای دوجانبه با مسوولان آژانس‌های جهانگردی و همچنین کاروان‌های زیارتی ظرفیت‌های بزرگ کشو مان را طرف‌های خود ارائه کردند تا فرایندهای بهره‌گیری از امکانات موجود و شرایط مشارکت تبیین شده و ارتباطات میان فرهنگی، زیارتی و جهانگردی میان دو کشور همسایه قوام یابد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، دومین گردهمایی باشکوه ایرانِ جذاب با حضور هیات ۲۰ نفره کشورمان به ریاست معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی متشکل از شرکت‌های گردشگری و نمایندگان آژانس‌های معتبر مسافرتی ایرانی و همچنین ۱۷۰ شرکت خدماتی گردشگری پاکستان در کراچی مرکز ایالت سِند در جنوب پاکستان منعقد گردید.

سخنرانان در این مراسم ابراز امیدواری کردند که این روند تعاملات و آشنایی‌ها با میان جامعه ایران و پاکستان ادامه یافته و صنعت گردشگری توسعه‌ای روزافزون یابد.

گفتنی است، شورای جهانی سفر و گردشگری اواخر خردادماه سال جاری طی گزارشی اعلام کرد: ایران با رنگ باختن کرونا شاهد احیای صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۱ بوده‌ است. در حالی که طی سال ۲۰۲۰ صنعت گردشگری ایران با رشد منفی ۴۵ درصدی مواجه شده بود و ارزش آن به ۱۴۴ هزار میلیارد تومان کاهش یافته بود در سال ۲۰۲۱ این صنعت در ایران رشد مثبت ۴۰ درصدی را تجربه کرد و ارزش آن به ۲۰۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

دستیار ویژه سروزیر ایالت سند پاکستان نیز طی سخنانی گفت: شهرهای پاکستان از جمله ایالت سند که یک استان تاریخی است با داشتن جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی می تواند سلیقه جهانگردلن ایرانی برای تفریح و را راضی نگه دارد و همین امر، می‌تواند این ایالت را به مقصدی جذاب برای تورگردانان ایرانی تبدیل کند.  

درحالی که ترکیه یکی از مقاصد مهم گردشگری ایرانیان است در سال ۲۰۲۱ ترک‌ها نیز اقبال خوبی به ایران داشته و گردشگران ترکیه‌ای پس از عراق در رتبه دوم گردشگران خارجی ورودی به ایران قرار داشته‌اند. از کل گردشگران خارجی ورودی به ایران در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۵ درصد آن‌ها ترکیه‌ای بوده‌اند. در سال پیش از آن سهم گردشگران ترکیه‌ای از کل گردشگران ورودی به ایران ۹ درصد بود.

سرکنسول ایران در کراچی نیز اظهار داشت، دولت جمهوری اسلامی ایران و نهادهای ذیربط اهتمام جدی به توسعه تعاملات میان دو ملت دارند و باید با تلاش‌های مشترک و گام‌های هماهنگ کمک کرد تا روزنه‌های جدید برای تعامل میان سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی جهت توسعه گردشگری گشوده شود.  

گردشگران پاکستانی با ۱۰ درصد، جمهوری آذربایجان با ۹ درصد، و کویت با ۲ درصد به ترتیب در رتبه‌های سوم تا پنجم از این نظر قرار داشته‌اند. سایر کشورها سهم ۲۹ درصدی از کل گردشگران ورودی به ایران در سال ۲۰۲۱ داشته‌اند.منبع

مسوولان پاکستانی با ابراز خرسندی از اهتمام جدی دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان در راستای هم افزایی میان نهادهای توسعه‌ گردشگری و تلاش برای ترغیب شهروندان یکدیگر برای استفاده از فرصت‌های موجود جهت گسترش مراودات فرهنگی و توریستی، گفتند: آشنایی هرچه بیشتر جامعه ایران و پاکستان از ظرفیت های یکدیگر در صنعت گردشگری به تقویت روابط فی مابین به ویژه گسترش ارتباطات مردمی کمک شایانی می‌کند.  

سهم گردشگری از کل اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۳.۱ درصد بوده که این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۴.۱ درصد افزایش یافته است.

این رویداد فرهنگی-گردشگری شب گذشته به اهتمام سرکنسولگری ایران در کراچی و با مشارکت وزارت امور خارجه و معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی کشورمان برگزار و حضور پرشور تورگردانان پاکستانی، فعالان حوزه توریست سلامتی، مذهبی و جهانگردی در این مراسم باشکوه بیانگر عزم مسوولان دو کشور از جمله بخش خصوصی برای برداشتن گام های تازه در جهت تقویت روابط مردمی میان ایران و پاکستان با تمرکز بر صنعت گردشگری و ترغیب شهروندان ایرانی و پاکستانی برای افزایش رفت و آمدها به کشورهای یکدیگر بود.