تامین اعتبار بیمه هنرمندان صنایع‌دستی در سال ١۴٠١/به دنبال پوشش همگانی بیمه هستیم 


به گزارش ایرنا، مریم جلالی دهکردی سه‌شنبه شب در گفت‌ وگوی تلویزیونی افزود: هنرمندان صنایع دستی ما ثروتمند هستند اتفاقا هنر آنها و محصولات فاخر آنهاست که می‌تواند با ارزش صادرات نفتی و ارزآوری برای کشور برابری کند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی افزود: در مسیر توانمندسازی هنرمندان صنایع دستی حمایت‌هایی را هم انجام می‌دهیم که یکی از آنها در چارچوب دیجیتال‌سازی و توسعه دولت الکترونیک تسهیل در دریافت مجوز فعالیت است که اکنون ٢۶۶ رشته صنایع دستی از مجموع ٢٩٩ رشته، اعلان محور شده و هنرمند کافی است اعلام کند در یک رشته در حال فعالیت است مجوز فعالیت او صادر می شود.

وی خاطرنشان کرد: ارائه تسهیلات بانکی صندوق کارآفرینی امید و صندوق توسعه و تعاون رویکرد حمایتی وزارت میراث فرهنگی است و بانک‌ها هم در فرایند حمایت از هنر و هنرمندان صنایع دستی قرار گرفته اند. 

هنرمندان سطح مطالبات خود را بالاتر ببرند 

جلالی خاطرنشان کرد: بیمه هم یکی از حمایت‌های وزارت میراث فرهنگی از هنرمندان صنایع دستی است که همه تلاش ما این است که از بستر سال به سال بودن خارج شود. از همه هنرمندان فعال در عرصه صنایع دستی درخواست می‌کنم که سطح مطالباتشان در حد بیمه شدن نباشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی افزود: به همت و تلاش وزیر میراث فرهنگی اعتبار بیمه هنرمندان صنایع دستی در سال ١۴٠١ تامین شده و باید از رییس سازمان برنامه و بودجه تشکر کنم. 

جلالی تصریح کرد: بیمه سالیانه باید هنرمند را توانمند سازد تا بتواند خود کارگاهی را اداره کند و چندین هنرمند دیگر تحت حمایت و پوشش قرار دهد. بیشترین جذب سرمایه و تسهیلات از تبصره ١٨ و صندوق امید را داشتیم  یعنی ایده ها و طرح های صنایع دستی این قابلیت و ظرفیت را داشته که سرمایه جذب کند.

معاون صنایع دستی کشور گفت: هنرمند صنایع دستی وابسته به بیمه نیست بلکه می تواند روی پای خود بایستد این وابستگی دلهره و اضطراب آرام آرام باید رفع شود و استقلال هنرمند باید حفظ شود.

جلالی افزود: حدود ۳۶ هزار و ۳۵۴ هنرمند بیمه شدند که حدود ٢۵٠٠ هنرمند جدید به این تعداد اضافه شدند اما خیلی از فعالان صنایع دستی خود افراد دیگر را بیمه کرده اند همه تلاش ما این است که بیمه هنرمندان پوشش همگانی پیدا کند، ارزآوری صنایع دستی به شکلی باید باشد که بتوانیم سربلند کنیم که اقتصاد نفتی را پشت سر گذاشتیم.

صنایع‌دستی هویت خانواده مولد و حاصل غیرت خانواده ایرانی است

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: صنایع‌دستی هویت خانواده مولد به حساب می‌آید و در حقیقت صنایع‌دستی حاصل غیرت خانواده ایرانی است که توانسته از هیچ، آثار تاریخی فاخر به وجود آورد.

جلالی اظهار داشت: یکی از اقدامات بسیار خوب در هفته‌های اخیر راه‌اندازی «صد بازار» است. این بازار که مخفف صنایع‌دستی است ابتدا در تهران راه‌اندازی شد و به زودی در سایر استان‌ها نیز افتتاح خواهد شد. 

معاون صنایع‌دستی کشور افزود: بازار مهم‌ترین و اصلی‌ترین محل عرضه محصولات هنرمندان صنایع‌دستی است از این رو به دنبال گسترش بازارهای صنایع‌دستی هستیم که در این میان از ظرفیت‌های دیجیتال و فضای مجازی نیز استفاده خواهیم کرد.

شعار «هر خانه یک کارگاه» عملیاتی می‌شود 

جلالی اضافه ادامه داد: شعار بسیار خوبی را با عنوان «هر خانه یک کارگاه صنایع‌دستی» دنبال می‌کنیم و توجه به خانواده مولد در دستور کار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است. 

وی با اشاره به رویکردهای جدید در حوزه صنایع‌دستی دولت سیزدهم خاطر نشان کرد: در نمایشگاه صنایع‌دستی، سالن نام‌آوران را داشتیم که کار ارزشمندی بود. اعتقاد داریم که صنایع‌دستی باید در اقتصاد فرهنگ بیاید و به تولید، اشتغال و درآمدزایی کمک کند.

جلالی افزود: در همین راستا تفاهم‌نامه‌هایی را با سایر دستگاه‌ها منعقد کردیم و آموزش‌هایی به علاقه‌مندان ارائه می‌کنیم تا هنرمندان به شرکت‌های دانش بنیان نیز متصل شوند.

وی تصریح کرد: در هیچ مقطعی از این وزارتخانه این هم‌گرایی و خدمات متقابل در هر سه حوزه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی وجود نداشته است. اکنون هر سه حوزه به صورت هم‌گرا و هماهنگ با هم فعالیت می‌کنند. به‌عنوان مثال در حال حاضر پایگاه‌های ملی و جهانی و نیز موزه‌ها محلی برای عرضه، فروش و معرفی صنایع‌دستی هستند که اتفاق مبارکی است. 

۹۰ درصد صنایع‌دستی ما از خانه‌ها شروع شده است

معاون وزیر میراث فرهنگی افزود: خانواده مولد، خانواده تراز است. ۹۰ درصد صنایع‌دستی ما از خانه‌ها شروع شده و اتفاقا این صنایع‌دستی است که هویت خانواده مولد به حساب می‌آید؛ از این رو موضوع توانمندسازی بانوان و زنان خانه‌دار را در دستور کار داریم زیرا صنایع‌دستی حاصل غیرت خانواده ایرانی بوده که از هیچ، یک اثر هنری زیبا ساخته است.

تامین اعتبار بیمه هنرمندان صنایع‌دستی در سال ١۴٠١ به دنبال پوشش همگانی بیمه هستیم 

رویدادمحوری در موزه‌ها آغاز شده است

رییس کل موزه ملی ایران نیز که در این گفت وگوی تلویزیونی و در پایان هفته دولت حضور داشت، گفت: با هدف معرفی ظرفیت‌های موجود در موزه‌های کشور، رویدادمحوری در موزه‌ها و تولید محتوای فاخر آغاز شده است.

«جبرئیل نوکنده» افزود: ایران از نظر تعداد آثار ثبت جهانی شده رتبه نهم را در دنیا دارد و جزو پیشگامان فرهنگ و هنر جهان است و آثار تاریخی از یک میلیون سال پیش تاکنون در موزه‌های ما وجود دارد.

رئیس کل موزه ملی ایران بیان کرد: در دولت جدید یکی از موضوعاتی که به آن تاکید شده، توجه به سواد میراثی است. اکنون ستاد معرفی و ترویج میراث‌فرهنگی راه‌اندازی شده  تا شاهد آشنایی هر چه بیشتر عموم مردم با حوزه میراث‌فرهنگی و تاریخی باشیم.

وی گفت:‌ از زمان حضور آقای ضرغامی در وزارت میراث فرهنگی و حمایت وی، رویدادمحوری در موزه‌ها در دستور کار قرار گرفته و از طریق تولید محتوای فاخر به معرفی آثار فرهنگی تاریخی می‌پردازیم.

نوکنده یادآور شد: برگزاری نمایشگاه‌های آثار ملی در استان‌های مختلف و همچنین آشنایی رایزن‌های فرهنگی و بسیاری از مقامات دولتی با آثار موجود در موزه ملی ایران اقدامات مهمی است که با هدف معرفی آثار فرهنگی‌تاریخی انجام می‌شود.

به هوشمندسازی موزه‌ها تمرکز کردیم/موزه یک مکان زنده است

رئیس کل موزه ملی ایران ادامه داد: هوشمندسازی موزه‌ها در دوران کرونا نشان داد که موزه‌هایی که زیرساخت‌های دیجیتالی خوبی داشتند، توانستند ارتباط خود را با مخاطب حفظ کنند. اکنون به این موضوع در موزه‌های ما توجه جدی شده و با مراجعه به صفحات مجازی موزه‌های کشور متوجه می‌شویم که اتفاقات بسیار خوبی در این حوزه افتاده است.

وی موزه را یک مکان زنده توصیف کرد که علاقه‌مندان می‌توانند از آن بازدید کنند و از دیدن آثار تاریخی لذت ببرند و ادامه داد: مردم در شرایطی که امکان سفر به یک کشور یا شهر دیگر وجود ندارد، از طریق فضای مجازی می‌توانند با آثار فرهنگی‌تاریخی موجود در موزه‌ها آشنا شوند که این اتفاق خوب اکنون در موزه‌های ما نیز افتاده و این امکان برای علاقه‌مندان وجود دارد که آثار موجود در موزه را به صورت آنلاین ببینند.منبع