بیست و هشتمین خانه صنایع دستی گلستان در گنبدکاووس افتتاح شد


به گزارش خبرنگار ایرنا، در مراسم افتتاح این خانه صنایع دستی البسه اقوام که روز چهارشنبه برگزار شد، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گنبدکاووس گفت: این واحد آموزشی – تولیدی برای ۲۱ نفر از زنان سرپرست خانوار (۱۵ نفر در محل کارگاه و ۶ نفر کار در خانه) شغل ایجاد کرده و برای راه‌اندازی آن ۲۵ میلیارد ریال هزینه شده است.

مریم آق‌آتابای بابیان اینکه خانه صنایع دستی البسه اقوام پنجمین خانه صنایع دستی در گنبدکاووس است، افزود: در این شهرستان رشته‌های متفاوت و بومی شامل “چرم، زیورآلات، سوزن دوزی سنتی، سفال و نمدمالی” فعال است که این خانه صنایع دستی توسط یکی از هنرمندان پیشکسوت منطقه راه‌اندازی شد.

وی اضافه کرد: خانه صنایع دستی مرکز خلاقیت، نوآوری و ایده در خصوص رشته‌های مختلف صنایع دستی است تا بتوانیم فرهنگ غنی اقوام منطقه از جمله البسه سنتی و اسلامی را با حفظ اصالت‌های آن تولید و روانه بازار کنیم.

آق‌آتابای ادامه داد: صنایع دستی اقوام بویژه البسه سنتی قابلیت آن را دارد که با نوآوری‌های مناسب تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شود ضمن اینکه بانوان هنرمند زیادی در گنبدکاووس در بحث صنایع دستی فعالیت دارند.

وی گفت: خانه صنایع دستی البسه سنتی گنبدکاووس در چهار بخش بافت پارچه سنتی، سوزن دوزی، طراحی لباس و تولید البسه سنتی فعالیت خواهد داشت ضمن اینکه دانشکده فنی کوثر و دانشگاه علمی – کاربری در این شهرستان هم در رشته طراحی و دوخت البسه سنتی اقوام آموزش می‌دهند.

بیست و هشتمین خانه صنایع دستی گلستان در گنبدکاووس افتتاح شد

فرشته مهماندوست صاحب خانه صنایع دستی البسه سنتی گنبدکاووس نیز در سخنانی گفت: این خانه که با هزینه ۲۵ میلیارد ریال راه‌اندازی شده برای ۱۵ نفر از زنان سرپرست خانوار در محل کارگاه و برای ۶ نفر در خانه‌، شغل ایجاد کرده است.

وی افزود: پوشاک و البسه سنتی اقوام ساکن در استان گلستان بویژه گنبدکاووس قابلیت حضور در بازارهای داخلی و خارجی را دارد که همه تلاش ما ورود به این بازارها با حفظ اصالت و فرهنگ غنی مردم این منطقه است.

گنبدکاووس با ۴۱۱ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ گلستان است و اقوام با فرهنگ‌های متنوع در آن سکونت دارند.منبع