بودجه‌ریزی در میراث‌ فرهنگی اصلاح شود

آخوندی درباره وضعیت تعیین حریم آثار تاریخی هرمزگان اظهار کرد: برای تعیین حریم اقداماتی انجام شده است؛ چهار اثر غیرمنقول و یک اثر طبیعی در حال تعیین حریم است. برنامه تعیین حریم این آثار در بودجه مالی سال ١۴٠١ بوده و باید تا پایان سال مالی (تیرماه) به پایان برسد، اما در حوزه کاوش و تعیین حریم بهتر است تا پایان انجام کار و تصویب آن، نام اثر خبررسانی نشود، چون تا می‌گوییم «کاوش در حال انجام است» با حفاری‌های غیرمجاز روبه‌رو می‌شویم.  

او با اشاره به این‌که در سال‌های گذشته در حوزه ثبت بودجه زیادی نداشتیم و در سال جدید هم این موضوع پیش‌بینی می‌شود، افزود: به این علت که ثبت آثار جزو شاخص‌هاست و در چهار حوزه منقول، غیرمنقول، طبیعی و ناملموس انجام می‌شود، باید این شاخص‌ها از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به ما اعلام شود که می‌توانیم چند اثر در هر حوزه به ثبت برسانیم و وقتی این تعداد به ما اعلام شود، پرونده‌هایی را برای ثبت آماده می‌کنیم. بنابراین بر اساس شاخص‌ها همیشه ثبت انجام شده است، اما این موضوع نیازمند تامین بودجه از سوی سازمان‌های مدیریت و شورای برنامه‌ریزی استان‌هاست.  

آخوندی ادامه داد: پراکندگی آثار در هرمزگان برای ثبت خیلی زیاد است و برای هر ثبتی باید اقدامات پژوهشی انجام شود. ما فهرست بلندبالایی برای ثبت داریم و  در سال ١۴٠١ در حوزه غیرمنقول چهار اثر، حوزه ناملموس سه مورد، و حوزه منقول یک اثر ثبتی داشتیم و در حوزه طبیعی هم دو پرونده ارائه کردیم که به علت ترافیک کاری پرونده‌ها در سال ۱۴۰۱ تصویب نشد و شاید در این ماه انجام شود. البته تعداد پرونده‌های ما در دیگر حوزه‌ها خیلی بیشتر بوده، اما این تعدادی که اشاره کردم، مصوب شده‌اند.   

انتهای پیاممنبع

رییس گروه حفظ و احیای بناها و بافت‌های تاریخی استان هرمزگان همچنین درباره برنامه‌های استان هرمزگان در حوزه کاوش باستان‌شناسی، گفت: امسال هنوز برنامه پیشنهادی در این حوزه مصوبِ دستگاه نیست که به سازمان مدیریت ارائه شود. این برنامه پیشنهادی در دست بررسی است و در هفته‌های آینده به سازمان مدیریت ارائه می‌شود، اما در سال گذشته هیچ برنامه کاوشی در هرمزگان نداشتیم.  

او افزود: در حوزه میراث فرهنگی بیشتر بناهای ثبتی به مرمت فوری نیاز دارند، اما به علت محدودیت بودجه به خیلی از آن‌ها توجه نشده و یا به درستی مرمت نشده‌اند. بنابراین همه این بناها در اضطرار مرمت قرار می‌گیرند و برای مرمت آن‌ها درخواست اعتبار می‌شود، اما مبلغی که تخصیص داده می‌شود خیلی کم است و این دیدگاه توزیع اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی در شوراهای برنامه‌ریزی نیازمند اصلاح است.  

او در پاسخ به این پرسش که امسال کدام بناهای استان هرمزگان به مرمت فوری نیاز دارند، اظهار کرد: خیلی از بناهای ما به مرمت اضطراری نیاز دارند و اگر نام یکی را بیاورم، حق دیگر بناها ضایع می‌شود.  

رییس گروه حفظ و احیای بناها و بافت‌های تاریخی استان هرمزگان وضعیت بودجه بخش میراث فرهنگی این استان را تشریح کرد و از کمبود بودجه در بخش مرمت، ثبت آثار و کاوش‌های باستان‌شناسی سخن گفت.

آخوندی با بیان این‌که پیشنهاداتی که از حوزه دستگاهی ما مطرح می‌شود، پیشنهادهای خوبی است، اما به علت محدودیت‌های بودجه، اعتبارت کمی برای آن تخصیص داده می‌شود، گفت: این اتفاق برای همه دستگاه‌های فرهنگی رخ می‌دهد در صورتی‌که برای دستگاه‌های فرهنگی باید بودجه بیشتری در نظر گرفته شود. علاوه‌بر  این، میراث فرهنگی هم دستگاه فرهنگی است و هم عمرانی، اما بخش عمرانی آن را که شامل مرمت است درنظر نمی‌گیرند. مرمت بنا خیلی بیشتر از دیگر حوزه‌های عمرانی هزینه‌بر است.  

طیبه حسین آخوندی در گفت‌وگو با ایسنا درباره بودجه و اعتباری که در سال جدید برای میراث‌فرهنگی این استان تعریف شده است، اظهار کرد: بودجه استان هنوز تصویب نشده و یکسری تغییرات در حال انجام است، بنابراین بهتر است مطلب فعلا خبری نشود.  در حوزه مرمت بناها، سال گذشته اعتبار کمی برای استان ما تخصیص داده شد، اما در سال ١۴٠٢ برنامه‌های پیشنهادی در این حوزه ارائه شده است که اولویت آن با بناهای اضطراری است.