بنای تاریخی خانه کودک اهواز در دست مرمتایسنا/خوزستان سرپرست معاونت میراث‌ فرهنگی خوزستان از فعالیت تیم مرمت در خانه ثبت‌ملی کودک (شیرخوارگاه اهواز) خبر داد.

غلام‌رضا سلمانپور در توضیح این خبر گفت: بنای تاریخی خانه کودک اهواز که محل فعلی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان نیز است، یکی از آثار دارای شناسنامه و هویت شهری استان خوستان محسوب می‌شود که در سال ۱۳۳۰ خورشیدی و به منظور نگهداری از کودکان بی‌سرپرست ایجاد شد.

به‌ گزارش ایسنا برپایه اعلام اداره‌کل میراث ‌فرهنگی خوزستان، او افزود: این بنای فرهنگی که از آغاز با عنوان “خانه کودک اهواز” احداث شد و سال‌های متمادی در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار داشت، سرانجام در مرداد ۱۳۸۵ به شماره ملی ۱۵۸۶۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 سرپرست معاونت میراث‌ فرهنگی خوزستان ادامه داد: پس از واگذاری این بنا به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، باتوجه به وسعت ساختمان و نوع کاربری آن، در سال های منتهی به ۱۳۹۰ مرمت عمومی ساختمان انجام شد و متعاقب آن در سال جاری با قراردادی بالغ بر بیست و نه میلیارد ریال (دو میلیارد و نهصد میلیون تومان) از سوی این اداره‌کل به منظور رفع خطر و اصلاحات اساسی زیر تیغ مرمت رفت.

سلمانپور با اشاره به واگذاری قرارداد مرمت این بنا به پیمانکار ذیصلاح، اقدامات اجرایی این طرح را شامل کنترل آب‌های زیرمینی و استحکام‌بخشی سازه‌های زیرین ساختمان، حذف الحاقات، پاک‌سازی، تثبیت و مرمت جداره‌های آجری و نمای بنا، مرمت و احیای ورودی‌های اصلی، اصلاح و انجام نازک‌کاری مجدد براساس معماری اصلی بنا، بهسازی و ساماندهی مجموعه سرویس‌های بهداشتی، تاسیسات برق و مکانیک عنوان کرد.

انتهای پیاممنبع