با وجود نوآوری “فرش تاشو”، صادرات فرش در لرستان دیگر چمدانی نیست

انتهای پیاممنبع

ایسنا/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: با وجود نوآوری “فرش تاشو”، صادرات فرش در استان دیگر چمدانی نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در خصوص ایجاد فناوری در صنعت گردشگری لرستان گفت: در زمینه فناوری‌های دانش‌بنیان  که یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری است و امسال به این امر عنایت داشتند؛ یک خانه خلاق صنایع‌دستی را در بروجرد راه‌اندازی کردیم.

حسن‌پور گفت: با وجود نوآوری “فرش تاشو”، صادرات فرش دیگر چمدانی نیست و به صورت طبقه‌طبقه روی هم قرار می‌گیرد و صادر می‌شود.

وی گفت: نوآوری دیگر توسط بانوی لرستانی برای اولین بار فرش  تاشو را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه معرف در حقیقت قابلیت‌های گردشگری لرستان را به گردشگران معرفی خواهد کرد، افزود: این معرف‌ها همان تور لیدرها هستند که هر کدام به نوبه خود سفیری برای معرفی جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و گردشگری به لرستان هستند.

وی یادآور شد: “فرش تاشو” شامل فرش و گلیم بوده که جنس فرش از ابریشم و جنس گلیم‌ها از نخ و پشم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان خاطرنشان کرد: تا کردن فرش باعث شکستن آن می‌شود اما این بانوی خلاق “فرش تاشو” را اختراع کرده است تا بتواند آن را در قالب‌های مختلف برای صادرات مهیا کند.

حسن‌پور بیان کرد: یکی از این نوآوری‌ها برای اولین بار در کشور انجام شده و  تلفیقی از ورشو و چوب است که این هنر در دنیا بی‌سابقه است.

عطا حسن‌پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر ۹۰ تورلیدر در لرستان داریم که با دفاتر خدمات گردشگری فعالیت دارند و تورها را هدایت می‌کنند.