بازگشایی دستکند “ارزانفود” به شرط تخصیص اعتبار

علی خاکسار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بازگشایی دستکندهای سامن و ارزانفود یکی از اولویت‌های مهم میراث فرهنگی همدان بوده است، افزود: متاسفانه به دلیل عدم تخصیص اعتبار به موقع، تاکنون موفق به بازگشایی این دو جاذبه ارزشمند گردشگری نشده‌ایم.  

خاکسار در پایان مطرح کرد: مدیر کل میراث فرهنگی همدان برای دیگر دستکندهای استان ردیف بودجه‌ای را پیشنهاد داده است که اگر تخصیص یابد پیشرفت خوبی در تجهیز و راه‌اندازی دستکندهای استان صورت می‌گیرد.  

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان همدان اضافه کرد: ورودی و خروجی دستکند ساماندهی شده است، همچنین ساختمانی برای معرفی و استقرار عوامل انسانی ساخته شده که ۹۰ درصد پیشرفت دارد و یکی از ورودی‌های اصلی مجموعه نیز از همین مکان تعبیه شده است.

ایسنا/همدان معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان با اعلام اینکه در حال حاضر بستر بازگشایی دستکند ارزانفود در دو کارگاه فراهم است، گفت: اگر اعتبارات به موقع تخصیص یابد امسال فاز اول این دستکند راه‌اندازی خواهد شد.

خاکسار با اشاره به اینکه این دو کارگاه ۷۰ تا ۸۰ درصد آماده بازگشایی است، اظهار کرد: علاوه بر این اگر اعتباراتی که از امور پایگاه‌ها درخواست کرده‌ایم به موقع اختصاص یابد در ارزانفود هزینه می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر امسال اعتبارات سال ۱۴۰۱ در مرداد یا اوایل شهریورماه تخصیص پیدا کند این مجموعه امسال راه‌اندازی می‌شود، از طرفی برای تجهیز و راه‌اندازی فاز اول دستکندهای سامن و ارزانفود دو میلیارد تومان پیشنهاد داده‌ایم اما تاکنون خبری نشده است.

انتهای پیاممنبع

وی با بیان اینکه افزایش هزینه‌های مرمت، مواد و مصالح و تامین نیروی انسانی نیز به عدم بازگشایی دستکند ارزانفود دامن زده است، اظهار کرد: در حال حاضر بستر بازگشایی این شهر زیرزمینی در دو کارگاه فراهم است.