انواع گردشگری سلامت و اهمیت آن در صنعت پزشکی و گردشگری

گردشگری سلامت نمایانگر پدیدهای چند میلیارد دلاری در سراسر جهان است که انتظار میرود در دهه آینده رشد چشمگیری داشته باشد. چنین جابجایی عمدتاً ناشی از کم هزینه بودن روند درمان در کشورهای کمتر توسعه یافته است. در این مقاله از مجله کوروش به مفهوم گردشگری سلامت یا گردشگری پزشکی و اهمیت آن در صنعت پزشکی و گردشگری میپردازیم و انواع مختلف گردشگری سلامت را به شما معرفی میکنیم. گردشگری سلامت یا مدیکال توریسم (Medical tourism) را میتوان فرآیند سفر به خارج از کشور محل اقامت، به منظور دریافت مراقبتهای پزشکی تعریف کرد. بیشتر بخوانید: چگونه میتوان با گردشگری سلامت کسب درآمد کرد؟ هنگامی که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اعتبار کسب کردند و به بخشی از شبکههای بین المللی وصل شدند، میتوان بهتر از آنها خدمات گرفت. نکته اصلی برای غلبه بر آن استفاده از استراتژیهای بازاریابی اصولی و ارزیابی کیفیت از طریق اعتباربخشی از یک موسسه معتبر مجله خبری kojaseir بین المللی است.

در این نوع از گردشگری، بیمار ممکن است پس از بهبود و معالجه نیاز به استفاده از فضاهای خدمات گردشگری پزشکی (مانند آب گرم) داشته باشد که در آن سفر وی با سفر به مکانهایی که این امکانات وجود دارد، ممکن است به پایان برسد. دو بخش مهم در کیفیت خدمات در بخش مراقبتهای بهداشتی وجود دارد: کیفیت فنی یا تجهیزات پزشکی و کیفیت خدمات و عملکرد. علاوه بر هزینه، عامل مهم دیگری در افزایش این نوع گردشگری وجود دارد. گردشگری پزشکی نوع دیگری از توریسم سلامت است که این سفر با هدف فیزیوتراپی و انجام نوعی عمل جراحی تحت نظارت درمانگران در بیمارستانها و مراکز درمانی انجام میشود. یک گردشگر سلامت میتواند برای بازیابی سلامت جسمی و روانی خود از خدمات پزشکی هدف در تعطیلات استفاده کند. مسافرت با هدف استفاده از منابع طبیعی (آب معدنی، چشمه آب نمک، گوگرد و غیره) برای درمان برخی بیماریها یا گذراندن دوره نقاهت تحت نظارت و مداخله درمانگر، گردشگری درمانی نامیده میشود.

بیمارانی که دوران نقاهت خود را سپری می کنند و در صورتی که بیماری جسمی خاصی نداشته باشند، میتوانند با استفاده از امکانات طبیعی و برنامه مراقبت با نظارت درمانگر، پیشرفت روند درمان خود را سرعت بخشند. تجهیزات و کیفیت فنی در واقع همان سازوکار و الگوریتم تشخیص بیماری بیماران است که به کمک دستگاههای پزشکی صورت میگیرد. در اصل این اصطلاح به سفر بیماران از کشورهای کمتر توسعه یافته به کشورهای پیشرفته برای پیگیری درمانهایی که در کشورشان در دسترس نیست، اشاره دارد. علاوه بر پیگیری روند درمان، گردشگران حوزه سلامت در هرگونه فعالیت گردشگری دیگر نیز شرکت میکنند. فقدان ارائه خدمات پزشکی در برخی زمینه ها یا در دسترس نبودن و یا ممنوعیت در یک کشور میتواند بیمار را به جایی دیگر رهسپار کند. یعنی خرید سوغاتی، رونق موزه ها، رشد درآمد مردم محلی، رزرو بیشتر هتل و بسیاری اهداف دیگر که در گردشگری دنبال میشود. مردم برای دستیابی به مراقبت های درمانی، سفر میکنند تا سرویس مد نظر خود را بگیرند.

البته اگر اعتباربخشی با پیوستن به بیمارستانهای معتبر یا سیستمهای مراقبت های بهداشتی در کشورهای صنعتی دنبال شود. متداول ترین خدماتی که بیماران در طول سفرهای گردشگری سلامت دنبال میکنند جراحی زیبایی، دندان پزشکی، پیوند اعضا، جراحی قلب و جراحی ارتوپدی است. در سالهای اخیر شاهد تحولات کمی و کیفی در حوزه درمان بیماران هستیم. بیشتر کشورها در سراسر جهان منافع مالی حاصل از این بازار در حال ظهور را درک کرده و به آن تمایل دارند. گردشگری سلامت همبستگی مستقیمی با تولید ناخالص داخلی سرانه کشورها دارد. دلیل اصلی اینکه کلینیکها و بیمارستانها در کشورهای در حال توسعه قادر به کاهش قیمت خود هستند ، مستقیماً با وضعیت اقتصادی کشور ارتباط دارد. این نوع گردشگری در ایران هم مثل بسیاری از کشورهای جهان رواج دارد و گردشگران زیادی از کشورهای همسایه به کشورمان میآیند و خدمات درمانی به خصوص در زمینه عمل های جراحی زیبایی و سایر عملهای پزشکی میگیرند.