انتخاب شهر جهانی نساجی سنتی، شناسنامه بین‌المللی کاشان می‌شود

ایزدی تصریح کرد: بنا به پژوهش‌های انجام شده، بافت منسوجات سنتی منطقه فرهنگی کاشان‌ منحصر به فرد است و طراحی نقوش و شیوه بافت در هیچ‌ جای دیگر ایران دیده‌ نمی‌شود.

ایزدی تصریح کرد: کاشان‌، که به‌عنوان شهر ملی نساجی انتخاب شد، پرونده آن برای ثبت جهانی در یونسکو فرستاده شد که با پذیرش دفاع و رایزنی‌های ایران، ارزیاب‌های جهانی یونسکو برای بازدید و جمع‌بندی اطلاعات خود به مدت دو روز به کاشان آمدند.

علیرضا ایزدی، امروز(یکشنبه، ۷ اسفند) در نشست گروه ارزیاب‌های جهانی صنایع‌دستی یونسکو، اظهار کرد: معرفی و تبلیغات، حلقه گمشده صنعت گردشگری کاشان با توجه به پتانسیل‌ها و ابزارهای قدرتمند آن در حوزه نساجی است.

وی افزود: پیشینه تاریخی و فرهنگی کاشان برای همگان روشن است و کسب عنوان شهر جهانی نساجی سنتی، می‌تواند فرصتی برای معرفی این منطقه بوده و نگاه‌های جامعه بین‌المللی و علاقه‌مندان به گردشگری صنایع‌دستی را به این شهر معطوف کند.

به گزارش ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: گزارش ارزیاب‌های جهانی صنایع‌دستی یونسکو از شرایط کاشان تا دو ماه  آینده در مرکز این مجمع جهانی ارائه خواهد شد و امیدواریم کاشان به‌عنوان شهر جهانی نساجی سنتی در یونسکو انتخاب و معرفی شود .

انتهای پیاممنبع

گروه ارزیاب‌های جهانی صنایع دستی یونسکو در راستای بررسی شاخص‌های صنعت نساجی کاشان برای معرفی و انتخاب شهر جهانی نساجی  سنتی به مدت دو روز از مجموعه‌ها و کارگاه‌های سنتی این بازدید می‌کنند.

ایسنا/اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، گفت: شهری مانند کاشان چنانچه دارای شناسنامه بین‌المللی مانند شهر جهانی نساجی سنتی شود می‌تواند تبدیل به یک مقصد گردشگری در دنیا شود.