امضای تفاهم‌نامه توسعه مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش‌آباد 

به گزارش ایسنا، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان پس از شرکت در آیین‌های جریده برداری و خیمه برداری نوش آباد، در حاشیه دیدار با خانواده شهید سنایی،تفاهم نامه توسعه مجموعه شهرزیر زمینی را امضا کرد.

وی تصریح کرد: تعیین عرصه و حریم موضوع تفاهم نامه، تشکیل کمیته فنی برای مدیریت برنامه‌های اجرایی مجموعه و ابلاغ ضوابط از جمله تعهدهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در این تفاهم نامه است.

وی تاکید کرد: استان اصفهان خاستگاه بسیاری از آیین‌های مذهبی است و نوش آباد به عنوان خاستگاه تعزیه ایران زمین متفاوت تر و خاص‌تر از سایر نقاط است که آیین خیمه کوبی هشتم و خیمه برداری یازدهم محرم نمونه آن است.

وی تاکید کرد: بهره برداری از مموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد، در ورودی‌های مرکزی و چاله سی بعد از مرمت و حفاظت مجموعه و با دریافت مجوز فروش بلیت از اداره کل موزه‌ها امکان پذیر می‌شود.

مشاور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بهره برداری از بنا نیازمند انجام عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی احیا در اثر است که طرف دوم متعهد به هزینه کرد به شیوه‌ای است که همه فضاهای موضوع قرارداد مورد تایید شورای فنی اداره کل و مطابق طرح مصوب پوشش داده و به بهره برداری برساند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، افزود: با هدف شناسایی فضاهای بیشتری از شهر زیرزمینی نوش آباد، تفاهم نامه توسعه و اکتشاف این اثر تاریخی با شهرداری نوش آباد در چهار صفحه امضا شد که اولویت‌های آن مشخص شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، تصریح کرد: بهره برداری از بخش‌های کاوش شده همزمان با عملیات مرمت و آماده سازی احیا پس از ارائه برنامه زمان بندی و طرح مدیریت بهره برداری موقت در مدت زمان مشخص توسط شهرداری و با مجوز بهره برداری موقت اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان عملی خواهد شد.

ایزدی تصریح کرد: اولویت‌های طرح شامل کاوش، لایروبی، مرمت، آماده سازی و ایمن سازی مجموعه قبل از بهره برداری است که ظرف مدت سه ماه از زمان عقد تفاهم نامه توسط شهرداری نوش آباد بوده و احیا نیز بر اساس تنظیم اولویت‌ها و پس از تصویب هیئت راهبردی یا شورای فنی اداره کل خواهد بود. 

انتهای پیام منبع

وی تاکید کرد: تعیین دوره بهره برداری متناسب با کاربری مطابق با استانداردهای مربوط شامل تهیه طرح جامع مدیریت بهره برداری توسط شهرداری نوش آباد، پس از تصویب در شورای فنی اداره کل و تدوین برنامه اجرایی و راه اندازی بهره برداری مطابق با طرح جامع مدیریت خواهد بود. 

مشاور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، گفت: در صورت تعیین مدیر یا سرپرست برای مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد قبل از صدور حکم باید در کمیته راهبردی مطرح شده و پس از موافقت اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان استعلام شود. 

ایزدی افزود: با توجه به ثبت شهرزیرزمینی نوش آباد، در فهرست آثار ملی، شهرداری موظف به هزینه کرد سالانه ۵۰ درصد از درآمد فروش بلیت و برنامه‌های جانبی در این اثر به منظور حفظ و مرمت مجموعه است که از این مبلغ ۵ درصد برای امور فرهنگی هزینه خواهد شد.

علیرضا ایزدی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: بافت تاریخی و گردشگری نوش آباد، یک ظرفیت قوی و مناسب برای توسعه گردشگری شهری است و امیدواریم که مرمت بناهای این شهر، اساس مناسبی برای سرمایه گذاری و توسعه گردشگری در استان باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: شهرداری نوش آباد، موظف به افتتاح حساب جداگانه برای درآمدهای شهر زیرزمینی این شهر در ازای بهره برداری از اثر با استناد به قوانین حفاظت از ابنیه میراث فرهنگی است.

ایسنا/اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد، یکی از آثار فاخر کشور است که ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص خود را دارد.

وی اظهار کرد: شهرداری نوش آباد، متعهد است نسبت به تهیه طرح مرمت، احیا، برنامه زمان بندی کلی و پلان مدیریتی مجموعه اقدام کرده و پس از تصویب و ابلاغ اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، نسبت به اجرای آن زیر نظر نماینده قانونی تفاهم نامه اقدام کند.

ایزدی افزود: هزینه‌های عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی احیا شامل هزینه‌های مربوط به اداره اوقاف در خصوص ورودی‌های آب انبار، نگهداری و مراقبت از بنا در زمان بهره برداری، تجهیزات غیر منصوب و مبلمان بنا و نیروی انسانی مرتبط با بهره برداری نمی‌شود.

وی تاکید کرد: گزارش‌های پیشرفت فیزیکی پروژه و هزینه کردها با پیوست اسناد مثبته پس از تایید پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد، جهت تصویب نهایی به اداره کل میراث فرهنگی استان ارسال شود.