امسال صنایع دستی خراسان رضوی بیش از ۱۹ میلیون دلار صادرات داشته است

وی با اشاره به مشکلات مربوط به صادرات صنایع‌ دستی استان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما تامین مواد اولیه برخی از رشته‌ها به دلیل تحریم‌هاست. انتقال پول و ناتوانی هنرمندان صنایع‌ دستی به دلیل هزینه‌های گزاف جهت حضور در نمایشگاه‌های متعدد بین‌المللی از دیگر مشکلات این حوزه محسوب می‌شود.

ابراهیم‌نیا تصریح کرد: بافته‌های داری و غیر داری و نساجی سنتی به ترتیب با ۴.۵ و ۱.۲ میلیون دلار بیشترین ارزش صادرات صنایع‌ دستی خراسان رضوی را ثبت کرده است.

رضا ابراهیم‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص میزان صادرات چمدانی صنایع‌ دستی خراسان رضوی در ۶ ماه ابتدایی سال جاری اظهار کرد: سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، زیورآلات نقره، بافته‌های داری، صنایع‌ دستی چرمی، نساجی سنتی، گلدوزی و… در ۶ ماه نخست سال جاری به صورت چمدانی صادر شده و ارزشی معادل ۵۲۹ میلیارد تومان داشته است.

انتهای پیاممنبع

وی ادامه داد: سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی و زیورآلات نقره به ترتیب با ۱۳ و ۴.۹ میلیون دلار بیشترین ارزش صادراتی محصولات چمدانی صنایع‌ دستی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده‌اند.

معاون صنایع‌ دستی اداره‌ کل ‌میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی افزود: همچنین بر اساس گزارش گمرک خراسان رضوی در چهار ماه ابتدایی امسال ارزش صادراتی محصولات پوشاک و پای‌پوش سنتی، صنایع‌ دستی چوبی، بافته‌های داری و غیر داری، سفال و سرامیک، صنایع‌ دستی سنگی، تراش سنگ‌های قیمتی، شیشه و آبگینه، صنایع‌ دستی فلز، آهن و مس، صنایع‌ دستی کاغذی و نساجی سنتی بیش از هفت میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده است.

ایسنا/خراسان رضوی معاون صنایع‌ دستی اداره‌ کل‌ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی از صادرات بیش از ۱۹ میلیون دلاری صنایع‌ دستی استان طی سال ۱۴۰۱ خبر داد.

معاون صنایع‌ دستی اداره‌ کل‌ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی عنوان کرد: همچنین عدم هماهنگی گمرک و بانک مرکزی در زمینه صادرات گوهرسنگ‌ها و سنگ‌های قیمتی مشکلاتی برای صادرات این صنایع‌ دستی به وجود آورده است. به طور دقیق‌تر بانک مرکزی یک قسمت از گوهرسنگ‌ها را ارزش‌گذاری و گمرک نیز یک قسمت دیگر آن را ارزش‌گذاری می‌کند که این فرایند کمی زمان‌بر است.