اعتبارات برای مرمت «قلعه خواجه» کافی نیست

از قلعه خواجه بیشتر بدانید:

او با بیان اینکه مالک می‌تواند به صورت مشارکتی با اداره میراث فرهنگی این قلعه را احیا کند گفت: احیای این قلعه تاریخی تاثیر زیادی در رونق گردشگری اندیکا دارد.

شهرستان اندیکا از لحاظ اقلیمی دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است. بهاری زودرس اما سرسبز و پر طراوت دارد که از اوایل اسفند ماه آغاز می‌شود و از اوایل خرداد ماه هوای بهاری به تدریج جای خود را به گرما می‌دهد و به عبارت دیگر تمام نواحی جنوبی این منطقه دارای بهاری دل‌انگیز و تابستانی گرم و پاییزی کوتاه و مطبوع و زمستانی معتدل است. همچنین مناطق شمالی آن دارای زمستان‌های سرد همراه با برف و تابستان‌های معتدل است.

«قلعه خواجه» که بنای «قلعه خواجه» در آن قرار دارد یکی از شهرهای استان خوزستان و مرکز شهرستان اندیکا است. این شهر به دلیل همجواری به رشته کوه‌های زاگرس دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی است.

از دیدنی‌های این شهرستان می‌توان به دشت شیمبار، منطقه حفاظت شده شیمبار و سد کارون، آبشار طوف کما و قلعه‌بردی اشاره کرد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اندیکا افزود: علاوه بر این، مرمت «قلعه خواجه» باعث فرهنگ‌سازی می‌شود تا دیگر مالکان بناهای تاریخی به این سمت و سو حرکت کرده و در زمینه ایجاد اشتغال پایدار حرکت کنند.

ایسنا/خوزستان به گفته سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اندیکا با توجه به اینکه بنای «قلعه خواجه» مالک شخصی دارد و مالک هم علاقه زیادی به احیا ندارد این بنا در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد.

انتهای پیاممنبع

سید علی موسوی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه منابع بودجه میراث فرهنگی محدود است و به همین دلیل «قلعه خواجه» مرمت اساسی نشده تصریح کرد: «قلعه خواجه» نیاز به مرمت دارد اما اعتبارات میراث فرهنگی کفاف نمی‌دهد.

انجام پژوهش‌های منظر فرهنگی در «قلعه خواجه»