اطلاعیه سازمان حج و زیارت درباره سفر به عراق

سازمان حج و زیارت با اشاره به لغو تمام اعزام‌های هوایی و زمینی به عراق در شرایط کنونی این کشور، درباره سفرهای اربعین توضیحاتی داد.

بدیهی است که نام‌نویسی در سامانه سماح همچنان ادامه دارد و زمان بازگشایی مرزها و امکان تشرف زائران از طریق ستاد مرکزی اربعین اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

ستاد اربعین نیز با توجه به بسته شدن مرزهای زمینی ایران و عراق از زائران عتبات و کسانی که قصد سفر به عراق را دارند، درخواست کرد به مرزهای زمینی مراجعه نکنند. سازمان هواپیمایی نیز از توقف پروازهای عراق خبر داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، در این اطلاعیه آمده است: «با توجه به اهتمام سازمان حج به موضوع امنیت و سلامت زائران و وجود پیوست امنیتی به کاروان‌های تحت نظارت این سازمان، تمام زائرانی که با کاروان‌های حج و زیارت به عراق سفر کرده‌اند در سلامت کامل هستند و تدابیر لازم برای بازگشت آن‌ها نیز به عمل خواهد آمد.

ضمنا تاکید می‌شود ازسرگیری اعزام‌ها به رفع ناآرامی‌ها، ایجاد آرامش و برقراری شرایط پایدار در کشور عراق منوط است، به‌گونه ای که سازمان حج و زیارت از امنیت و سلامت زائران اطمینان حاصل کند.»

انتهای پیاممنبع

سازمان حج و زیارت همچنین درباره سفر اربعین نیز اعلام کرد: «تا ظهر روز سه‌شنبه هشتم شهریورماه بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد نیز ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر نام‌نویسی خود را قطعی کرده‌اند و با پرداخت هزینه بیمه، در زمان تشرف تحت پوشش بیمه‌ای قرار خواهند داشت.

تمام زائران ایرانی عتبات عالیات که در قالب کاروان‌های زیارتی مشرف شده‌اند، در حال حاضر در امنیت و سلامت هستند و ان‌شاالله تحت تدابیر امنیتی به میهن اسلامی بازمی‌گردند و در این خصوص هیچ نگرانی وجود ندارد.

با توجه به ناآرامی‌های پدید آمده در برخی شهرهای کشور دوست و برادر عراق و محدودیت‌های اعمال شده از سوی مسؤولان این کشور، تمام اعزام‌های این سازمان از مرزهای زمینی و هوایی موقتاً و تا اطلاع ثانوی لغو می‌شود.