احداث هتل‌های بیشتر در مشهد توجیه اقتصادی نداردایسنا/خراسان رضوی معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در خصوص اینکه چرا هتل‌های بیشتری در مشهد ساخته نمی‌شود تا در ایام پیک پذیرای زئران باشد، گفت: اگر بخواهیم هتل‌های زیادی احداث کنیم، توجیه اقتصادی آن زیر سوال خواهد رفت.

یوسف بیدخوری امروز، ۳۰ شهریور ماه، در نشست خبری ستاد دهه پایانی صفر که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین ایام پیک مشهد و حضور گسترده زائران در مشهد دهه پایانی صفر است. حدود ۲ ماه است که جلسات مستمری در حوزه بحث اسکان انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: ظرفیت اسکان ما در واحدهای رسمی حداکثر به ۱۳۵ هزار نفر می‌رسد. طبیعتا ظرفیت ۱۳۵ هزار نفره برای این ایام کفایت نمی‌کند که از همین رو تمام ظرفیت‌های امکان پذیر که زائر می‌تواند در آنجا اقامت داشته باشد را هماهنگ کردیم. اداره‌کل آموزش و پرورش، اداره‌کل ورزش‌وجوانان و شهرداری مشهد ظرفیت‌های خوبی فراهم کرده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر اداره‌کل ورزش‌وجوانان ۱۴ هزار و ۳۰۰ نفر و اداره‌کل آموزش و پرورش ۱۵۰ هزار نفر در ۸۰۲ مدرسه و ۱۰ سالن ورزشی ظرفیت فراهم کرده اند که در سال‌های گذشته یک سوم این ظرفیت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: حتی سراغ ادارات دولتی رفتیم و از آن‌ها درخواست داشتیم تا ظرفیت‌های ساختمان‌های خود را در اختیار ما قرار دهند. کار خوبی که امسال صورت گرفته این است که اگر ظرفیتی خالی بماند می‌توانیم در ستاد آن را شناسایی کنیم.

بیدخوری با اشاره به اینکه نرخ واحدهای اقامتی رسمی افزایش نداشته است، بیان کرد: واحدهای اقامتی قیمت‌های خاص خود را دارند و تمام نرخ‌نامه‌ها در دید مهمان‌ها قرار دارد. صحبت‌هایی از نرخ‌نامه‌های شناور و متفاوت شده است که هیچ نرخ‌نامه متفاوتی به هیچ واحد اقامتی نداده‌ایم.

وی ادامه داد: در حال حاضر درصد اشغال واحدهای اقامتی در مشهد خیلی بالا نیست. همیشه در زمان‌هایی که پیک مهمی داریم، ۲ تا ۳ روز قبل از آن افت داریم. واحدهای اقامتی زمانی توجیه اقتصادی دارند که حداقل ۵۰ درصد میانگین درصد اشغال سالانه آن‌ها باشد؛ اگر به غیر از این باشد توجیه اقتصادی لازم ندارند. از همین رو در فصول غیر پیک که مشتری کمتری دارند، تخفیفاتی ارائه می‌دهند، اما اینکه ۲ نرخ به آن‌ها داده شده باشد و یا نرخ‌نامه شناور داشته باشند، چنین چیزی نیست.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: در برخی از ظرفیت‌های اضطراری مبالغ حداقلی از زائران گرفته می‌شود. مدارس نیز قیمت‌های خاص خود را دارند که قیمت آن برای کارکنان فرهنگی و سایر عموم متفاوت است.

وی در خصوص اینکه چرا هتل‌های بیشتری در مشهد ساخته نمی‌شود تا در این ایام پذیرای زئران باشد، گفت: اگر بخواهیم هتل‌های زیادی درست کنیم، توجیه اقتصادی آن زیر سوال خواهد رفت. دولت وظیفه دارد هماهنگی‌های لازم را انجام دهد تا ظرفیت‌هایی موقت و اضطراری را پای کار بیاورد تا زائران که در اینجا حضور پیدا می‌کنند، بتوانند از آن استفاده کنند.

بیدخوری افزود: در اطراف حرم طبیعتا مکانی نداریم و یا به سختی پیدا خواهد شد. واحدهای اقامتی رسمی تکمیل ظرفیت شده‌اند و ظرفیت خالی ندارند. هرچه از حرم فاصله بگیریم، ظرفیت‌های موقت و اضطراری که پیش‌بینی شده بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: چیزی که نیاز به مدیریت بیشتری دارد افرادی است که یا با ماشین شخصی خود به مشهد می‌آیند یا نمی‌توانند در هیات‌های مذهبی اقامت داشته باشند. باید بتوانیم این افراد را مدیریت کنیم که اولویت اول ما مدارس، ادارات دولتی، سالن‌های ورزشی و کمپ‌ها است. با تک تک افرادی که با شماره ۳۷۰۴۵ تماس بگیرند صحبت و فضای آماده را به آن‌ها اعلام خواهیم کرد.

انتهای پیاممنبع