آمریکا آثار تاریخی قاچاق را به ترکیه پس داد

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا به نقل از آرت‌نیوز، شش مجسمه باستانی که از شهرهای تاریخی ترکیه، غیرقانونی به ایالات متحده آمریکا منتقل شده بودند، اخیرا به ترکیه تحویل داده شدند و در جریان مراسمی در موزه «آنتالیا» به نمایش گذاشته شدند.

تعدادی از آثار باستانی که به ایالات متحده آمریکا قاچاق شده بودند به ترکیه بازگردانده شدند.

به گفته وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه، دولت این کشور ۵۰ سال در جست‌وجوی این آثار تاریخی گمشده بود.

این اشیاء تاریخی ماه گذشته، با همکاری وزارت فرهنگ ترکیه و مقام‌های ایالات متحده آمریکا به این کشور تحویل داده شد.

آثار تاریخی که اخیرا به ترکیه بازگردانده شده‌اند، یک مجسمه برنز بزرگ از «لوسیوس وروس»، امپراتور روم متعلق به قرن اول یا دوم میلادی،‌ مجسمه‌های «آتیس» و «آپولو» متعلق به اوایل دوران رومی، یک مجسمه متعلق به اوایل عصر برنز،‌ یک کتیبه سفالین متعلق به دوران فریگیه‌ها و بخش‌هایی از یک ستون باستانی را شامل می‌شود.

واحد قاچاق آثار تاریخی دادستانی منهتن در یک دهه اخیر بیش از چهار هزار و هشتصد اثر تاریخی به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار را توقیف کرده است.

«ژاله اینان»، که نخستین باستان‌شناس زن ترکیه محسوب می‌شود و در سال ۲۰۰۱ درگذشته است، نخستین فردی بود که تلاش کرد اصالت این شش اثر تاریخی را ثابت کند. تحقیقات این باستان‌شناس تا حد زیادی در بازگشت این اشیاء تاریخی مؤثر بود، اما برای استرداد آن‌ها کافی نبود و تحقیقات تکمیلی چند روزنامه‌نگار و مقام‌های واحد قاچاق آثار تاریخی دادستانی منهتن، در نهایت به بازگشت این آثار تاریخی به ترکیه منجر شد.