آلمان برنزهای بنین را به نیجریه تحویل دادمقام‌های آلمان نخستین گروه از مجسمه‌های تاریخی که به نام برنزهای بنین شناخته می‌شوند را به نیجریه بازگرداند.

به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، مقام‌های آلمان دو مورد از بیش از ۱,۱۰۰  مجسمه‌های ارزشمندی که با نام برنزهای بنین شناخته می‌شوند را روز جمعه به نیجریه تحویل دادند. برنزهای بنین در قرن نوزدهم توسط اروپایی‌ها غارت شده بودند.

در سال ۱۸۹۷، سربازان بریتانیایی حدود ۵,۰۰۰  اثر تاریخی از جمله مجسمه و کتیبه‌های متعلق به قرن سیزدهم میلادی را در جریان هجوم به «پادشاهی بنین» غارت کردند. «پادشاهی بنین» زمانی در جنوب غربی نیجریه قرار داشته است. 

در نهایت این آثار تاریخی از موزه‌های سراسر اروپا و ایالات متحده آمریکا سر درآوردند.

وزیر امور خارجه آلمان در جریان مراسمی که برای تحویل دادن دو برنز بنین ترتیب داده شده بود بیان کرد: « این داستان استعمارگری اروپایی است. نباید فراموش کنیم که آلمان نقش فعالی را در این فصل از تاریخ ایفا کرده است.»

این دو برنز تاریخی که یکی از آن‌ها سر یک پادشاه و دیگری یک پادشاه در کنار چهار ملازمش را به تصویر می‌کشد، شخصا توسط وزیر امور خارجه نیجریه و وزیر فرهنگ نیجریه که در مراسم حضور داشتند به نیجریه بازگردانده خواهند شد.

آلمان به ساخت موزه‌ای در «شهر بنین» کمک مالی خواهد کرد. این موزه با هدف نگهداری از برنزهای بنین استردادشده ساخته می‌شود.

انتهای پیاممنبع