آقای ضرغامی، هگمتانه چشم‌انتظار جهانی شدن است  ایسنا/همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران که جزء آخرین مقصدهای سفر ریاست جمهوری و جمعی از اعضای هیأت دولت است، پنج‌شنبه ششم تیرماه میزبان سی‌اُمین سفر استانی رئیس جمهور خواهد بود.

طبق گفته مدیریت ارشد استان قرار است از این فرصت نهایت بهره را برای اعتلای همدان ببریم و با هم‌صدایی ظرفیت‌ها و دغدغه‌ها را انعکاس داده و راه توسعه قدیمی‌ترین پایتخت مادها را هموار کنیم. 

گفته می‌شود حوزه گردشگری یکی از محورهای مهم این سفر خواهد بود و حضور هیأت دولت در استان می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد اما در حوزه‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی همدان موارد بسیاری برای بررسی وجود دارد که به طور قطع مهمترین آنها پرونده ثبت جهانی “منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان” است.

جهانی شدن هگمتانه سالیان سال است آرزوی فعالان و دوستداران میراث فرهنگی همدان است و حال پرونده ثبت جهانی اگر چه موانع بسیاری دارد اما با همت عالی، هم‌گرایی میان دستگاه‌ها و البته همراهی وزارتخانه دور از انتظار نیست. 

به گفته قاسمی‌فرزاد، استاندار همدان، اعتبار خوبی برای ثبت جهانی “منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان” در سفر رئیس جمهور به این استان درنظر گرفته شده و در این رابطه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز قول مساعدت داده است.

درباره اهمیت ثبت جهانی هگمتانه، ارتباط آن با صنعت گردشگری و پرونده “منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان” که به گفته مسئولان نمونه بی‌نظیری از اینگونه پرونده‌ها است همین بس که بگوییم بیش از ۲۰۰ اثر واجد ارزش در این پرونده وجود دارد که این ارزش‌های نهفته می‌تواند محدوده فوق را به مقصد گردشگری جهانی تبدیل کند.

اما کهن‌شهر همدان علاوه بر مجموعه هگمتانه پروژه‌های دیگری را نیز چشم‌انتظار نهایی شدن دارد که سال‌هاست منتظر تخصیص بودجه هستند و از میان این موارد می‌توان به موزه منطقه‌ای غرب کشور و مخزن امن آن اشاره کرد.

امروز ۱۵ سال از کلنگ‌زنی موزه منطقه‌ای غرب کشور در همدان می‌گذرد اما هنوز به طور کامل آماده بهره‌برداری نشده است. استاندار همدان در آستانه سفر رئیس جمهور و هیأت دولت در رابطه با این پروژه کم‌نظیر گفته است خواستار تکمیل ۱۰۰ درصدی موزه منطقه‌ای غرب کشور و مخزن امن آن هستیم.

دستکندهای سامن و ارزانفود دیگر پروژه‌های نیمه‌تمام همدان هستند که سال‌های متمادی است منتظر بازگشایی آنها هستیم و بارها پیگیر وضعیتشان بوده‌ایم اما تنها خبر کمبود بودجه و وعده بازگشایی آنها در ماه‌های آینده نصیبمان شده است. به طور قطع بازگشایی این دو شهر زیرزمینی به عنوان سرمایه‌های ارزشمند و ظرفیتی پنهان در حوزه گردشگری باید یکی از اولویت‌های استان باشد.

علاوه بر این درخواست پیش‌بینی بودجه و کمک برای بافت‌های واجد ارزش شهری و روستایی، تکمیل زیرساخت‌های روستاهای هدف گردشگری، مناطق نمونه و محورهای گردشگری، کاوش و ساماندهی دستکندهای استان، ساخت نمایشگاه دائمی صنایع دستی و ساماندهی و اتمام عرصه هگمتانه از دیگر خواسته‌های استان از سفر ریاست جمهوری و اعضای هیأت دولت به همدان است.

به گزارش ایسنا، گویا قرار است سفر سیدعزت‌الله ضرغامی که می‌تواند منشاء خیر و برکات فراوانی برای حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان باشد، به دعوت نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی و با عملیات اجرایی توسعه بارگاه حبقوق نبی(ع) آغاز شود. 

انتهای پیام       منبع