آغاز مرمت مدرسه علمیه رجیل در کمیجان

وی با اشاره به اینکه پرونده ثبتی این بنای تاریخی تهیه شده و برای ثبت در فهرست آثار ملی ایران در جریان است، افزود: حوزه علمیه کمیجان با قدمت بیش از ۱۰۰ سال روزگاری یکی از مراکز فعال برای کسب علم و معرفت بوده است و سال‌هاست که این بنای تاریخی یکی از نمادهای هویت فرهنگی کمیجان به شمار می‌رفته است.

 رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کمیجان ادامه داد: در این مرحله از مرمت، تاق و تویزه‌ها و آسمانه به صورت عین به عین خواناسازی و در دست مرمت است و اجرای طاق بنا، احیای دیواره‌های بنا و مرمت پشت‌بام در حال انجام است.

سعید نیک‌نام با اعلام این خبر اظهار کرد: مدرسه تاریخی شیخ اصغر رجیل یکی از بناهای به جا مانده از دوره قاجار است و از مقبره‌های ارزشمند شهرستان کمیجان به شمار می‌رود.

انتهای پیاممنبع

نیک‌نام گفت: این بنای تاریخی با مشارکت فرمانداری، اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و کمک تعدادی از خیرین شهرستان به مبلغ ۲ میلیارد ریال در حال مرمت و بازسازی است.

به‌گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، نیک‌نام با تاکید بر اینکه این یادمان‌های تاریخی به دلایل مختلف اعم از سبک الگوی ساخت‌وسازها و افکار و ایده‌های حاکم بر آنها می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین منابع گردشگری و محل تمرکز فعالیت‌های گردشگری محسوب شود گفت: بافت‌های تاریخی به سبب داشتن عناصر و فضاهای باارزش معماری و شهرسازی، جذابیت خاصی برای جذب گردشگران دارند و از این‌رو تلاش جهت احیا، حفظ و نگهداری این بناهای تاریخی ضروری به نظر می‌رسد.

ایسنا/مرکزی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کمیجان از مرمت مدرسه تاریخی شیخ اصغر رجیل در شهرستان کمیجان خبر داد.

او  افزود: این حوزه علمیه به دلیل اهمیت کسب علوم و معارف اسلامی در کنار مسجد و در نزدیکی بازار این شهر بنا نهاده شده بود و هر روز شاهد حضور جمع کثیری از افراد جویای علم بود.