آغاز مرمت اضطراری گنبد آرامگاه حکیم سبزواری

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره این اثر تاریخی اظهار کرد: فضای داخلی ساختمان آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری شامل طرح‌های چلیپایی شکل بوده که در آن حجره‌هایی تعبیه شده است.

وی افزود: گنبد این مقبره به لحاظ تکنیک اجرا در فرم ملایم انحنا، فن‌شناسی و کیفیت و رنگ فیروزه‌ای لعاب، کاشی‌کاری آن جزو یکی از گنبدهای زیبا و مینیاتوری در سطح خراسان رضوی محسوب می‌شود.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و جوی و همچنین تلفیق و ترکیب تنگاتنگ دو پوسته‌ای گنبد از دو جنس متفاوت، طی چند سال اخیر تحمل شوک‌های انبساط و انقباض برای گنبد زیاد بوده و منجر به ایجاد چند شکاف نیمه عمیق و ترک‌های سطحی عمده شده است، به همین دلیل حفاظت اضطراری از تزیینات مذکور در دستور کار معاونت میراث فرهنگی قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، آرامگاه حکیم سبزوار یک سال بعد از فوتش توسط میرزا یوسف مستوفی الممالک ساخته شد و ترمیم و استحکام‌بخشی و کاشی‌کاری آرامگاه در اوایل سال ۱۳۴۰ هجری شمسی توسط انجمن آثار ملی انجام شده است، مقبره حاج ملاهادی سبزواری مربوط به دوره قاجار به شماره ۱۳۳۴ مورخ ۱۳۵۵/۰۵/۰۹در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

احسان زهره‌وندی با اعلام این خبر افزود: در خصوص ترک‌خوردگی و آسیب نمای بیرونی گنبد آرامگاه اسرار، پس از بازدید میدانی کارشناس فنی معاونت و تأمین اعتبار موردنیاز، نسبت به تجهیز کارگاه به قید فوریت اقدام و عملیات اجرایی مرمت آغاز شد.

زهره‌وندی ادامه داد: دو باغچه پس از در ورودی و جلو بنا در مقابل کوشک و دو باغچه دیگر در دو قسمت شرقی و غربی کوشک قرار دارد که فضای زیبایی را به وجود آورده است، به تعبیری، پلان معماری و گنبد مقبره حاج ملاهادی سبزواری به نوعی با کرامات اخلاقی و ساده زیستی این عارف بزرگ پیوند خورده است.

وی ادامه داد: مقرر شد تا تخصیص اعتبار کافی برای استحکام‌بخشی و مرمت جامع شامل جمع‌آوری بخش آسیب دیده و اجرای مجدد به صورت اصولی تا عبور از فصل بارندگی، سرما و جلوگیری از تخریب بیشتر آن، ترک‌ها و شکاف‌های کاشی‌کاری گنبد آرامگاه با مواد رزینی و چسب‌های مخصوص، درزگیری و آب‌بندی شود.

ایسنا/خراسان رضوی سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: رفع خطر و مرمت استحفاظی گنبد آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری، حکیم و فیلسوف سبزوار ملقب به اسرار، آغاز شد.

انتهای پیاممنبع

حاج ملا هادی سبزواری معروف به حکیم سبزواری و حاجی سبزوار، حکیم و عارف بزرگ شیعه و اسلام در سال ۱۲۱۲ هجری قمری در شهر سبزوار به دنیا آمد و در سال ۱۲۸۹ هجری قمری دار فانی را وداع گفت.

 زهره‌وندی تصریح کرد: با این اقدام، از نفوذ آب و باران و برف و آسیب بیشتر به بنا، جلوگیری می‌شود و به محض تخصیص اعتبار لازم از سوی وزارتخانه، مرمت جامع اثر در سال آینده انجام خواهد شد.