آغاز عملیات مرمت گذرگاه پل تاریخی چالانچولانایسنا/لرستان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از آغاز عملیات مرمت گذرگاه پل تاریخی چالانچولان برای نخستین بار در طول عمر این بنا خبر داد.

عطا حسن‌پور، اظهار کرد: ‌مرمت این بنا توسط پایگاه تخصصی پل‌های تاریخی لرستان هم‌اکنون در مرحله فاز سوم مرمت و استحکام‌بخشی قرار دارد.

وی تصریح کرد: ‌بر اساس برنامه تدوین شده در این فاز مقرر شده است، تمام نیمه جنوبی گذرگاه این پل تاریخی مورد استحکام‌بخشی و مرمت قرار گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان خاطرنشان کرد: پل تاریخی چالانچولان یکی از آثار تاریخی استان و بنای آن مربوط به دوران قاجار است که پایه‌های آن سنگی و بدنه و تاق‌های آن آجری است و یکی از پل‌های صدگانه لرستان به‌شمار می‌رود.

حسن‌پور ادامه داد: در این عملیات برای نخستین بار بخش جنوبی پل مذکور مورد آواربرداری، سبک‌سازی و استحکام‌بخشی قرار می‌گیرد و این حجم عملیات گسترده با رعایت تمام منشورهای مربوطه است.

وی بیان کرد: به‌طور حتم در صورت تأمین اعتبار مالی آمادگی کاملی وجود دارد که بخش شمالی پل و در واقع تمام گذرگاه این پل مورد مرمت و استحکام‌بخشی قرار گیرد.

انتهای پیاممنبع