آغاز بازسازی یادگار دوره صفوی در ساوه

وی با اشاره به اینکه عملیات بازسازی بقعه متبرکه امامزاده سیدابورضا(ع) توسط هیات امنای این بقعه متبرکه و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساوه تحت نظارت اداره میراث فرهنگی صورت می‌گیرد، افزود: براساس مصوبه کمیته فنی چون بقعه متبرکه در فهرست آثار ملی ثبت شده است باید عین بقعه قبلی احداث و در اجرای طرح‌های جانبی و محوطه سازی براساس طرح جامع تصویب شده، عمل شود.

گرچه یک اثر تاریخی نظیر این بنا که به دلیل مدفون بودن این امامزاده جلیل‌القدر در آن، به عنوان یک پایگاه دینی و مذهبی می‌تواند به عنوان قطب فرهنگی در مرکز شهر تاریخی همچون ساوه کاکرد داشته باشد، اما بدنه این بقعه متبرکه روزانه لرزان از هیاهوی شهری و ناملایمات روزگار است.

در این گزارش بیان شد که بناهای تاریخی که قدمت طولانی داشته باشند از ارزش بالایی برخوردارند چرا که بیانگر تاریخ و پیشینه کهن یک سرزمین هستند و قطعا اگر تهدیدی متوجه آن بنا شود به لحاظ قدمت بالای آن مرمتش سخت و گاهی شاید ناممکن باشد.

گفتنی است بنای تاریخی بقعه سید ابورضا(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) متشکل از یک صحن نسبتا وسیع و ساختمان بقعه‌ای که در مرکز آن تشکیل شده از آثار دوره صفوی است و در ضلع شرقی و ابتدای بازار تاریخی شهر ساوه قرار دارد و به نام امامزاده سید ابورضا(ع) شناخته می‌شود.

در روزهای اخیر مطلع شدیم عملیات اجرایی بازسازی “عین به عین” این بنای تاریخی و بقعه متبرکه آغاز شده است، خبری که رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه نیز صحت آن را تائید کرد.

ساخت‌وسازهای مجاور این بقعه متبرکه و دخل و تصرفاتی که در محوطه تاریخی استقرار این بنا انجام شده و می‌شود از یک سو و عبور و مرور وسایط نقلیه سبک و سنگین به جهت تامین نیاز بازار بزرگ شهر ساوه که به موازات این بنای ارزشمند قرار گرفته از سوی دیگر و حجم بالای تردد شهروندان از جمله تهدیداتی است که روزانه لرزه بر تن این اثر ارزشمند تاریخی و دینی می‌اندازد.

قرار بود جلسه‌ای با حضور مراجع ذیربط برای بررسی تمامی جوانب تشکیل شود و در قالب ارائه یک طرح جامع با تائید نهایی توسط کمیته فنی در مرکز استان، زمینه مرمت و بازسازی این بقعه فراهم شود.

رضا ایاز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه عملیات اجرایی بازسازی این اثر با پیگیری‌هایی که از سوی نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه، دادستان و فرماندار شهرستان صورت گرفته بود آغاز شده است، اظهار کرد: با اصلاح طرح جامع بازسازی این بنای تاریخی از سوی هیات امنای بقعه امامزاده سیدابورضا(ع) و تائید آن در کمیته فنی مرکز استان و به دلیل تخریب بخشی از سقف بقعه و خطراتی که در پی داشت و باید سریعا اصلاح صورت می‌گرفت لذا بازسازی “عین به عین” آن در کمیته فنی استان مصوب شد.

هیاهوی شهر از یک طرف و بارش‌های باران از طرف دیگر موجب شده که بخشی از سقف و دیواره‌های این بقعه تاریخی تخریب و زخمی بر چهره این بنای ارزشمند تاریخی ایجاد شود، بخشی از هنر معماری اصیل ایرانی بکار رفته در احداث سازه این بقعه متبرکه بر اثر تخریب نابود شده و حال و روز این بنای تاریخی خوش نباشد.

گرچه با احداث پیاده‌راه در خیابان امام خمینی(ره) بخشی از ترددهای غیر ضروری وسایط نقلیه از مجاورت این بقعه کاسته شده است، اما خیابان منتهی به این بنا همچنان شاهد عبور و مرور خودروهایی است که تردد آنها به زعم کارشناسان میراث فرهنگی موجب سستی و ریزش بنای این اثر کهن می‌شود.

ایسنا/مرکزی انتشار گزارش ایسنا در تاریخ ۱۳ تیرماه سال جاری با عنوان ” خطر ریزش کامل در کمین یادگار دوره صفوی در ساوه” بازتاب گسترده ای را در بین مسئولان و متولیان این بنای تاریخی با عنوان بقعه سیدابورضا (ع) در پی داشت تا جایی که با پیگیری صورت گرفته، از چند روز پیش عملیات بازسازی “عین به عین” این یادگار دوره صفوی در ساوه آغاز شد.

در این گزارش و گزارش دیگری که در سوم آذرماه ۱۳۹۴ با عنوان “سید ابورضا، لرزان از هیاهوی شهر” منتشر شد، نسبت به تهدیداتی که متوجه این بنای تاریخی ارزشمند مستقر در مرکز شهر ساوه بود، هشدار داده شد.

ایاز افزود: طرح ارائه شده به منظور بازسازی بقعه متبرکه امامزاده سیدابورضا(ع) پس از تصویب در کمیته فنی به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساوه ابلاغ شده و عملیات اجرایی آن از چند روز گذشته آغاز شده است.

انتهای پیاممنبع