آشنایی با جاذبه های گردشگری بوشهر

ستاره | سرویس گردشگری – جاذبه های گردشگری بوشهر را میتوان به دو دسته تاریخی و طبیعی تقسیم بندی کرد. قلعه نصوری کنگان: قلعه نصوری در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان قرار دارد و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.شهر کنگان در 220 کیلومتری جنوبشرقی بوشهر در منطقه کوهستانی نار و کنگان قرار دارد.قلعه نصوری که به قلعه شیخ نیز مشهور است، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است.این قلعه به دستور شیخ جبار نصوری در سال 1224 قمری ساخته شده است. بخشهایی از گنبد نمکی کاکی که نمک دارد، فاقد هر گونه پوشش گیاهی است اما بیشتر لایههای سازنده آن آهکی است که از میان کوه نمک سربرآورده و از پوشش گیاهی بسیار خوبی برخوردار است و در دامنههای کوه نیز گیاهان مقاوم به شوری مشاهده میشود. مصالح به کار رفته در این قلعه نیز سنگهای بزرگ و ملاط آن گل و گچ میباشد.

چهار جزيره خان، تهمادون، نخيلو و امالكرم به زيبایی منطقه حفاظت شده مند در سواحل زيبای خليج فارس افزودهاند. رودخانه زيبای مند پرآبترين رودخانه استان بوشهر تنها منبع آبي تامين آب شرب حيات وحش منطقه ياد شده است. به همین دلیل در ایام تعطیل شلوغ ترین شهر استان بوشهر است. مغناطیس فوق العاده قوی کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله ۵۰ تا ۱۰۰ متری کوه یعنی تقریبا انتهایی ترین نقطه مشخص آسفالت با ماشین توقف کنید و ترمز دستی را بخوابانید، ماشین به جای سر پائینی به نرمی به سمت کوه کشیده می شود که البته همین مغناطیس برای رانندگان نا آشنا بسیار دردسر ساز بوده و تاکنون تعداد زیادی از خودروها بی اختیار با کوه تصادف کرداند. موزه دریانوردی خلیج فارس: موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس، یکی از موزههای استان بوشهر و در محله سبزآباد بندر بوشهر میباشد. بازار تاریخی دیلم: بندر دیلم به لحاظ همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات و کویت و تجارت بازرگانان و تجار این شهر با این کشورها و دیگر کشورهای آسیایی مثل چین و تایلند و سنگاپور، نوسان نرخ ارز از جمله دلار، درهم امارات و دینار کویت تاثیر مستقیمی بر بازار و معیشت مردم و به خصوص بازاریان، کارگران و ملوانان دارد.

2. غار چهل خانه: غار چهل خانه واقع در شهر سعدآباد، از توابع بخش سعدآباد شهرستان دشتستان، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. جاذبه های گردشگری بوشهر از دیدگاه تاریخی بسیار متنوع و فراوان هستند ولی از جالبترین مکانها برای بازدید میتوان به موارد زیر اشاره کرد. قله این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید است، چون بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استوا است. در کل پوشش گیاهی منطقه شامل گون، گیشدار و قیچ است که در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یکساله سطح زمین را میپوشاند و زیبایی خاصی به آن میبخشد. 1. آبشار زیر راه: این آبشار بعد از روستای زیر راه دشتسان قرار دارد و آب آبشار زیر راه در اثر فرسایش قناتی است که در آنجا قرار داشته و آب از مسیر قنات خارج شده و غاری زیبا در زیر جاده بوجود آورده و روان شدن این آب در سطح زمین باعث شده است که دره ای پوشیده از چمن و درختان پدیدار گردد. وسعت گنبد حدود ۳۶۶۶ هکتار بوده و ارتفاع قله آن ۱۳۵۰ متر از مجله خبری kojaseir سطح دریا است. به خاطر نزدیکی این کوه به خورشید امکان رشد و نمو ویروس های بیماری زا از جمله ویروس HIV صفر است.

مهمترین و شکیل ترین قسمت کلیسا محراب آن است که بوسیله پله هایی که به صورت قرینه در دو طرف آن قرار دارند به تالار متصل می گردد. کلیسای گئورگ مقدس بوشهر: کلیسای گئورگ مقدس تنها کلیسای بوشهر در سال ۱۸۱۹ میلادی برابر با ۱۲۳۵ هجری قمری یعنی در دوره قاجار بوسیله خانواده آوادیان، از خانواده های سرشناس ارمنی ساکن بوشهر و با کمک سایر مسیحیان ساکن این شهر از جمله انگلیسی های ساکن بوشهر در زمینی نسبتا وسیع در محله شنبدی این شهر ساخته شد. محل کنونی این موزه که شامل ساختمان کنسولگری و عمارت کلاه فرنگی میباشد، در سال ۱۸۵۸ میلادی تاسیس شد و مدتی بعد به مقر دائمی سرکنسول گری انگلستان در بوشهر تبدیل شد. این بنا تا پایان جنگ جهانی دوم در اختیار دولت انگلیس بود تا آنکه در سال ۱۹۴۶ میلادی برابر ۱۳۲۵ هجری قمری و بعد از انتقال نمایندگی سیاسی انگلیس به بحرین، این عمارت به دولت ایران تحویل گردید و در اختیار نیروی دریایی ایران قرار گرفت. از دیگر جاذبه های گردشگری بوشهر مناسب برای اکوتوریستها را میتوان به کوه پدری، آبشار زیرراه، غار چهل خانه و چشمه آبگرم قوچاک را نام برد. نخستین آوازه این شهرستان تجارتی بودن آن است که از قدیم مردم این دیار به کار و فعالیت دراین زمینه مشغول بودند.

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با مجله خبری kojaseir وب سایت خود باشید.