آئین سنتی کوسه ناقالدی در خان‌آباد خمین برگزار شد

ایسنا/مرکزی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین از برگزاری آئین سنتی کوسه ناقالدی با حضور اهالی روستای خان آباد از توابع شهرستان خمین خبر داد.

علی مشهدی ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱ در اینباره اظهار کرد: آیین سنتی کوسه ناقالدی(ناقالی) یک رسم از مناسک آئینی دیرینه مردم استان مرکزی است که هر سال دهم بهمن ماه در روستای خان‌آباد از توابع شهرستان خمین برگزار می‌شود. این جشن مربوط به  چوپانان است که پیام آن شکرگزاری از خداوند است.

مشهدی اضافه کرد: آئین سنتی کوسه ناقالی ‌در ‌روستاهای ‌چهارطاق، ‌طیب‌آباد، ‌لکان‌، ‌خوراوند و نازی ‌شهرستان‌ خمین نیز برگزار می‌شود.

وی افزود: این ‎آئین که دارای قدمت طولانی است کمتر مد نظر بود و در چند سال اخیر سازماندهی ‌شده و ‌با نظم بیشتری از سوی جوانان و همکاری شورا، دهیار و شورای ورزشی روستا برگزار می‌شود و بعد از سازماندهی این مراسم، مردم به‌طور چشمگیری از این آئین استقبال می‌کنند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خمین اضافه کرد: اوج جشن و هنرنمایی کوسه و همراهان در منزل کدخدا یا بزرگ ده است، در این خانه کوسه هنرنمایی را به حد کمال می‌رساند و سنگ تمام می‌گذارد و صاحب خانه مبلغی پول یا خوراکی به کوسه می‌دهد.

مشهدی با بیان اینکه این جشن در روزگاران قدیم مخصوص چوپانان و گله‌رانان بوده و بازیگران در این جشن پنج تا ۱۰ نفر هستند، گفت: نفر اول با پوشیدن لباس چوپانان و به سر کردن پوست بزغاله و تزئین خود، به نقش کوسه یا ناقالدی در می‌آ‎ید. مردم معتقد هستند که آمدن کوسه ناقالدی شگون دارد و با خود خیر و برکت به همراه می‌آورد و موجب باروری و زایش میش‌ها و بزها می‌شود، از سوی دیگر چوپانان و  افراد فقیر که اجراکنندگان این مراسم هستند از این راه معیشتی به دست می‌آوردند تا زمستان را راحت‌تر بگذرانند.

وی افزود: این رسم که به لحاظ ریشه‌های تاریخی در شمار نمایش‌های آیینی آورده می‌شود، یادآور جشن سده از جشن‌های ایران باستان است که مردم با پشت سرگذاشتن سرمای شدید زمستان، نوید فرا رسیدن نوروز را جشن می‌گرفتند.

انتهای پیاممنبع

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خمین گفت: اجرای این آئین سنتی به معنای آن است که کمر زمستان شکسته و بهار نزدیک است و این رسم در کنار کار ویژه‌ فرهنگی، جنبه تفریح و سرگرمی نیز دارد.

مشهدی با اشاره به حضور ‌پر‎‌شور اهالی روستاهای همجوار و گردشگران گفت: روز ۱۰ بهمن ماه بنام روز کوسه ناقالدی در تقویم تاریخی فرهنگی شهرستان خمین نهادینه شده است و می‌تواند در سال‌های آینده به جذب گردشگر در این شهرستان کمک بیشتری داشته باشد.